Diaspora

Arti pamor tėrheqėse pėr turistėt nė Shqipėri!

Bota Sot | 05.10.2012 19:15
Arti  pamor tërheqëse për turistët në Shqipëri!

Shqipėria nė vitet e fundit ėshtė duke ecur pėrpara nė tė gjitha fushat ekonomike, shkencore, tregtare, teknologjike etj, por njė vend tė veēantė po e nxėnė duke shėnuar hapa tė rėndėsishėm nė gadishullin ballkanik nė turizėm. Ulqini me njė traditė turistike mė herėt se nė Shqipėri, por aktualisht ka ngel nė hap me kohėn, ndėrsa Shqipėria ka demonstruar drejt njė baza tė shėndoshė, ku nė tė njėjtėn kohė nuk ėshtė akoma qė tė krijojmė ndonjė imazh tė kėnaqėsisė. Mė bėri diēka tėrheqėse nė tė gjithė territorin e Shqipėrisė pėr gjatė bregdetit, por edhe nė Ulqin, nė tė gjitha pikat turistike ka filluar tė paraqitet edhe filozofia e artit pamor si nė pikturė, drugdhendje, gurgdhendje etj.
Po veēojmė kėsaj here zhvillimin e artit rrugor nė pikat turistike, gjė qė po e nxit atdhedashurinė ndaj vendit tonė tė shtrenjtė edhe pėrmes pasqyrimit tė vlerave tona artistike si nga figurat tona kombėtare, nė kulturė, art, pa e lėnė anash edhe arkitekturėn e bukur, shumė tėrheqėse nė Shqipėri. Shqipėria njė vend ballkanik, jo edhe i madh si shtetet e disa popujve nė Evropė, por nė anėn e vlerave historike, mund tė krenohemi dhe mund tė konkurrojmė nė gjirin e popujve tė mėdhenj, me njė tė kaluar shumė tė pasur artistike si nė infrastrukturė, arkitekturė, punime arti, muzeume, amfiteatro etj. Pikat turistike tė Shqipėrisė nė kėto vite janė duke krijuar njė imazh shumė pozitiv edhe nga turizmi i huaj. Turizmi nė Shqipėri, po begatohet me njė jetė ma atraktive, nė bulevardet dhe pikat e shėtitoreve pranė qendrave turistike, pėrgjatė bregdetit shqiptar, qė shiten punimet artistike tė punuara nga piktorė tė ndryshėm.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė shtunėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora