Diaspora

Synimi ynė ėshtė bashkimi i trojeve etnike shqiptare

Bota Sot | 23.09.2012 18:35
Synimi ynë është bashkimi i trojeve etnike shqiptare

Data e 22 shtatorit 2012, nė memorien e mėrgatės shqiptare tė Belgjikės do tė mbahet mend edhe pėr 100 vite. Sot u festua 100 vjetori i pavarėsisė sė shtetit shqiptar nė Bruksel. E veēanta e kėtij evenimenti ėshtė se organizimin e bėnė nė mėnyrė tė shkėlqyeshme, autoritetet e komunės Schaerbeek tė Brukselit, nėn udhėheqjen e z. Bernard Clerfayt kryetar i komunės. Ky i fundit njėkohėsisht ėshtė edhe nėnkryetar i partisė frankofone belge FDF dhe deputet nė parlamentin belg. Prezenca e Princeshės Lea nė kėtė Akademi solemne ishte nder dhe respekt i veēantė pėr shqiptarėt nė pėrgjithėsi dhe mėrgatėn tonė nė veēanti. Kryetari Clerfayt u kishte dėrguar ftesa shumė politikanėve shqiptarė nga gjitha trojet etnike dhe fatmirėsisht kėsaj ftese pozitivisht iu pėrgjigjen Isa Mustafa kryetar i LDK dhe i Prishtinės, Murat Jashari erdhi dhe pėrfaqėsoi familjen e komandantit legjendar Adem Jashari, Sadulla Duraku kryetar i komunės Likovės (rrethi i Kumanovės), Avni Dervishi kėshilltar i zv.kryeministrit Pacolli. Aty ishin edhe Ilir Tepelena, ambasadori i Shqipėrisė dhe Ilir Dugolli ambasadori i Kosovės nė Belgjikė.
Manifestimi filloi nė ora 15.00 nė praninė e mbi 1000 vetave, te busti i Skėnderbeut nė Skarbek tė Brukselit, nikoqiri Bernard Clerfayt tha "se kam nderin edhe kėnaqėsinė qė sot gjendemi para bustit tė heroit tuaj kombėtar Skėnderbeut.

(Tekstin e plotė mund ta lexoni tė hėnėn nė publikimin e shtypur tė gazetės kombėtare “Bota sot” botimi i Diasporės – Perėndimit)

Abonohuni nė gazetėn “Bota sot”. Mundėsitė e abonimit janė nė Zvicėr e Gjermani.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Diaspora