Bota

Izraeli shpall zgjedhje tė parakohshme

Bota Sot | 10.10.2012 00:47
Izraeli shpall zgjedhje të parakohshme

Kryeministri Benjamin Netanyahu njoftoi nė konferencė shtypi

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, njoftoi mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohshme, nė njė konferencė shtypi. Tashmė zgjedhjet pritet tė mbahen nė janar, 9 muaj pėrpara afatit zyrtar. Koalicioni i djathtė i Netanyahut ka qėndruar nė pushtet qė prej vitit 2009, por sė fundmi ėshtė dėmtuar nga braktisja qė kanė bėrė disa prej partive aleate.
Ndonėse vetė kryeministri mbetet njė figurė popullore nė Izrael, pamundėsia pėr tė miratuar buxhetin e vitit tė ardhshėm solli njė situatė ngėrēi dhe eventualisht, edhe zgjedhjet e parakohshme.
Ky bllokim politik vjen nė njė moment tė papėrshtashėm pėr Tel Avivin, me Netanyahun qė ėshtė nė mes tė bisedimeve pėr ēėshtjen e kolonėve palestinezė dhe lobimit ndėrkombėtar pėr tė rritur presionin pėr programin bėrthamor tė Iranit.
Nė veēanti, parti tė vogla fetare akuzohen se kanė refuzuar tė bien dakord nė shkurtime tė programit tė mirėqenies dhe pėrfitimet e qeverisė.
Edhe nėse fiton Netanjahu duhet tė formojė njė tjetėr koalicion, sipas natyrės proporcionale tė sistemit zgjedhor nė Izrael.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota