Bota

Shpallen emrat e kandidatėve pėr ēmimin Sakharov

Bota Sot | 09.10.2012 19:24
Shpallen emrat e kandidatëve për çmimin Sakharov

Parlamenti Evropian publikoi sot listėn e ngushtė tė finalistėve tė kėtij viti pėr Ēmimin prestigjioz Sakharov pėr Lirinė e Mendimit.

Nė mesin e finalistėve janė aktivisti bjellorus, Ales Byalyatski, avokatja e burgosur iraniane, Nasrin Sotoudeh dhe regjisori iranian, Jafar Panahi, si dhe grupi pank rus “The Pussy Riot”, tri anėtaret e tė cilit janė nė burg duke mbajtur dėnimin prej 2 vitesh, pėr performansėn e tyre kundėr Putinit nė Katedralen Ortodokse nė Moskė.

Finalistė tė tjerė qė kanė ia kanė dalė tė hyjnė nė listėn e ngushtė pėr ēmimin e sivjemė janė Joseph Francis, drejtori i njė qendre qė ka ofruar asistencė ligjore pėr viktimat e ligjeve tė blasfemisė nė Pakistan, si dhe tre pėrfaqėsues tė opozitės nė Ruandė.

Ēmimi i pėrvitshėm Sakharov ėshtė ndarė qė nga viti 1988 nga Parlamenti Evropian.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota