Bota

Shumica e lokacioneve bėrthamore evropiane nuk i plotėsojnė standardet

Bota Sot | 03.10.2012 14:42
Shumica e lokacioneve bërthamore evropiane nuk i plotësojnë standardet

Njė draft raport i Komisionit Evropian tregon se pothuajse tė gjithė reaktorėt bėrthamor tė Evropės kanė mangėsi nė siguri.

Raporti, i cili pritet tė publikohet nesėr, thekson me qindra probleme nė shumicėn e 143 lokacioneve tė licenuara bėrthamore nėpėr Evropė.

Gjithashtu vlerėsohet se pėrmbushja e standardeve tė sigurisė pėr ēdo lokacion tė tillė mund tė kushtojė deri nė 25 miliard euro.

Gjatė muajve tė fundit janė realizuar teste tė ndryshme nė kėto lokacione, pėr tė parė se si mund t’i pėrballojnė situatat ekstreme, si tėrmetet, pėrmbytjet apo sulmet terroriste e kibernetike.

Franca, e cila ka fuqinė mė tė madhe bėrthamore nė Evropė, ka dalė shumė keq nė kėtė raport. Asnjė nga 58 lokacionet bėrthamore nė Francė nuk i pėrmbushin standardet e kėrkuara nga Agjencia Ndėrkombėtare pėr Energji Bėrthamore.

Nga ana tjetėr, Ukraina ėshtė pėrmendur se nuk i plotėson kushtet nė raste tė tėrmeteve apo kushteve ekstreme klimatike.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota