Bota

Ivanishvili thotė se nuk i ka dhėnė “ultimatum” presidentit

Bota Sot | 03.10.2012 14:25
Ivanishvili thotë se nuk i ka dhënë “ultimatum” presidentit

Miliarderi Bidzina Ivanishvili, koalicioni i tė cilit fitoi zgjedhjet parlamentare nė Gjeorgji, thotė se thirrja e tij drejtuar presidentit tė vendit, Mikheil Saakashvili, qė tė japė dorėheqje nga posti i tij, nuk ishte “ultimatum”.

Sot pritet tė dalin edhe rezultatet e plota dhe pėrfundimtare tė zgjedhjeve parlamentare, qė u mbajtėn tė hėnėn.

Menjėherė pasi Saakashvili e pranoi disfatėn e partisė sė tij nė zgjedhjet parlamentare, Ivanishvili kėrkoi dorėheqjen e tij, duke e akuzuar pėr krijimin e njė klime gėnjeshtrash, dhune dhe torture.

Mandati i dytė dhe i fundit presidencial i Saakashvilit pėrfundon nė vitin 2013. Ivanishvilli tha sot se pėr tė mirė e vendit, ai ėshtė i gatshėm pėr dialog.

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen e ka pėrgėzuar Gjeorgjinė pėr mbajtjen e zgjedhjeve “historike”, por gjithashtu e ka inkurajuar qė tė ndjekė reforma mė tė thella demokratike.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota