Jan Herl fitoi, Kobayashi pa fitore por pranë triumfit të përgjithshëm

Skijim

Nga: K. Goca Më: 3 janar 2024 Në ora: 17:42
Jan Herl

Austriaku Jan Herl fitoi sot në kërcim me ski në Bergisel në Innsbruck, gara e tretë e zhvilluar si pjesë e turit të Vitit të Ri në Katër Kërcimet e Skive.

Herl fitoi me kërcime 134 dhe 127.5 metra dhe me gjithsej 267.5 pikë.

Kjo është fitorja e tij e dytë në karrierë.

Vendin e dytë e zuri kampioni i dyfishtë Ryoju Kobayashi nga Japonia me 258.7 pikë, të cilat i grumbulloi me kërcime 128.5 dhe 132 metra.

I treti ishte një tjetër konkurrent mikpritës, Michael Hayboeck, me 254 pikë, kërcime 131 dhe 135.5 metra.

Slloveni Lovro Kos zuri vendin e katërt (253.2), gjermani Andreas Welinger është i pesti (252.1), austriaku Shtefan Kraft - i gjashti (248.3), dhe Anzhe Lanishek nga Sllovenia është i shtati (244.8).

Në renditjen e përgjithshme të turneut të katër kërcimeve, Kobayashi është i pari me 857.6 pikë, Wellinger është i dyti me 852.8 dhe Herl është i treti me 834 pikë.