Lajme

Kosova sė shpejti bėhet me rezerva shtetėrore

Bota Sot | 14.10.2012 21:28
Kosova së shpejti bëhet me rezerva shtetërore

Edhe pse me shumė vonesė, Kosova gjatė kėtij muaji ka gjasa qė pėrfundimisht t’i ketė rezervat e para shtetėrore. Pėr kėtė proces ekziston ligji i miratuar qė nė vitin 2010, por asnjėherė nuk ka arritur tė jetė i zbatueshėm.

Ministrja e Tregtisė dhe e Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, e cila ka ndarė mė shumė se 400 mijė euro pėr rezervat e para shtetėrore, thotė se ato do tė mbahen tek operatorėt privatė, por do tė monitorohen nga Departamenti i rezervave shtetėrore.

Kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Safet Gėrxhaliu mirėpret njė hap tė tillė, pavarėsisht se, sipas tij, njė gjė e tillė ka mundur shumė mė herėt tė bėhet.

Njė nga fushat ku munden Rezervat Shtetėrore tė kenė ndikim ėshtė edhe ajo e pėrdorimit tė tyre nė rast tė ērregullimeve nė treg.

Me kėtė ligj specifikohen edhe cilat mallra do tė duhet tė futen nė kategorinė e Rezervave Shtetėrore.

Ligji e pėrcakton edhe dėnimet pėr operatorėt ekonomikė, tė cilėt bėjnė veprime tė kundėrligjshme, e qė sillen nga 1 mijė euro deri nė 30 mijė euro.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lajme