PSG shtang Milanin, Dortmund fiton e Atletico barazon! Muja titullar, Zvezda shembet në Gjermani

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 25 tetor 2023 Në ora: 20:51 Përditësuar në ora: 23:11 më 25.10.2023
Pamje nga ndeshja PSG - Milan

Renditja në 8 grupe

Milani doli kokulur nga Parisi. PSG është treguar shumë e fortë për Milanin duke e mposhtur me rezultat 3:0.

Dortmundi kthehet me tre pikë, e mposhti me 1:0 Newcastlen.

Kështu duket renditja në të gjitha grupet e Champions League në futboll.

Dortmundi fiton në Newcastle e Manchester City në Bernë

Kampioni i Francës, PSG, ka shënuar fitore me rezultat 3:0 ndaj shtatë herë kampionit të Evropës, Milanit.

Tre pikë domethënëse për PSG-në që e ngritin në vendin e parë në grupin F të Champions League dhe Milani mbetet ende pa fitore, me dy barazime e një humbje.

Në minutën e 32-të, futbollisti Kylian Mbappe ashtu si di ai, shtang Milanin. Mbappe nga rreth 13-14 metra shënon në këndin e poshtëm të djathtë.

Antwerp - Porto 1:4 (1:0)

ë minutën e 53-të, Randal Kolo Muani thellon epërsinë e PSG-së.

Lee Kang-In në minutën e 89-të shënon për 3:0.

Dortmundi duke iu falënderuar golit të Felix Nmecha në fund të pjesës së parë, ka triumfuar me 1:0 ndaj Newcastles vendas.

Kampioni i Evropës Manchester City ngadhënjeu në Bernë me 3:1 ndaj Young Boysit.

Për Cityn shënuan Manuel Akanji (48’) e Erling Haaland (67’ – nga penalltia e 86’) dhe për ekipin zviceran realizoi Meschack Elia (52’).

Celtic ka barazuar me rezultat 2:2 me Atletico Madridin.

Kyogo Furuhashi (5’), Luis Palma (28’) shënuan për Celtic-un dhe Antoine Griezmann (24’) e Alvaro Morata (54’).

Leipzig gjunjëzon me rezultat 3:1 Cërvena Zvezdën.

David Raum (13’), Xavi Simons (59’) e Dani Olmo (84’)shënuan për skuadrën gjermane dhe për mysafirët Stameniq (70’).

Cërvena Zvezda shembet në Gjermani.

Porto i jep leksion me rezultat 4:1 Antwerp-it vendas.

Alhassan Yusuf (37’) shënoi për Antwerp-in dhe për mysafirët realizuan Evanilson (46’, 69’ e 84’) dhe Stephen Eustaquio (54’).

Reprezentuesi i Shqipërisë, Arbnor Muja, u paraqit titullar për Antwerp-in por patën një mbrëmje të keqe.
Muja u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e 70-të dhe 8 minuta më vonë u zëvendësua.

Milani dështon

(E plotësuar) – 90' Minuta e fundit.

89' Lee Kang-In shënon dhe 3:0 për PSG-në.

86'  Haaland thellon epërsinë 1:3 të Cityt.

84. Evanilson shënon për Porton 1:4.

79' PSG afër fitores.

74' Julian Alvarez i Cityt shënon por anulohet golit pas shikimit të VAR.

69' Evanilson shënon për Porton, 1:3.

67' Erling Haaland shënon nga penalltia për 1:2.

66' Lojë të mira.

Grupi E

Grupi F

Grupi G

Grupi H

54' Porto po tregon lojë të mirë, avancon me 1:2. Stephen Eustaquio shënon.

53' Atletico ka barazuar përmes futbollistit Alvaro Morata.

53' Randal Kolo Muani thellon epërsinë e PSG-së.

52' Meschack Elia realizon për Young Boysin.

47' Mancheter City avancon me golin e Manuel Akanji.

46' Porto barazon, Evanilson shënon.

Përfundojnë pjesët e para.

45' Felix Nmecha realizon për Dortmundin.

43' PSG kërkon golin e radhës.

40' Ndeshjet shkojnë drejt fundit të pjesës së parë.37' Porto në presion, Alhassan Yusuf shënon për Antwerp.

32' Kylian Mbappe ashtu si di ai, shtang Milanin. Mbappe nga rreth 13-14 metra shënon në këndin e poshtëm të djathtë.

28'  Luis Palma shënon për 2:1 në favor të Celtic.

25' Antoine Griezmann dështon nga penalltia por topin e rikthyer e fut në rrjetë, 1:1

19' Nuk ka gola në Paris.13' Skuadra gjermane, Leupzig, godet fuqishëm Cërvena Zvezdën. Autor i golit David Raum.

10' Lojë e mirë mes PSG e MIlanit.,

5' Celtic kalon në epërsi me golin e Kyogo Furuhashi.

2' Fillojnë ndeshjet.

Gjithçka gati.

Feyenoord "kockë e fortë" për Lazion e Hysajt

Skuadra holandeze Feyenoord ka shënuar fitore që peshon në grupin E të Champions Leaue në futboll.

Feyenoord ka triumfuar me rezultat 3:1 ndaj Lazios, në kuadër të xhiros së tretë.

Gimenez në minutën e 31-të e 74-të e Zerrouki (45+2').

Pedro shënoi për Lazion (83’).

Feyenoord kryeson me 6 pikë, pasojnë Atletico Madrid (një ndeshje më pak) 4, Lazio 4 dhe Celtic 0 pikë (një ndeshje më pak).

Barcelona fiton

Barcelona ka arkëtuar tre pikë domethënëse në grupin H të Champions League.

Tre fitore rresht të tre ndeshje veçse konfirmojnë se edhe tre pikë i duhen për të siguruar kalimin në të tetën e finales.

Shakhtar Donetsk nga Ukraina nuk ka qenë rival i denjë për vendasit.

Barcelona e ka mposhtur me rezultat 2:1 Shakhtar Donetsk-in.

Torres (28'), Lopez (36') shënuan për fitoren e Barcelonës.

Sudakov (62’) shënoi për Shakhtarin.

Barcelona kryeson me 9 pikë, pasojnë Porto 3 (një ndeshje më pak),  3 dhe Antwerp 0 pikë (një ndeshje më pak).

Sfida kryesore në Paris

Sonte zhvillohen ndeshjet e xhiros së tretë të Grupeve E, F, G dhe H në kuadër të Champions League.

Sfida më interesante është mes PSG dhe Milanit, si dhe Newcastle – Dortmund.