Lille me fat

Më: 8 gusht 2021 Në ora: 19:49

Një nga ndeshjet më spektakolare të javës së parë të kampionatit francez për sezonin 2021-2022 u zhvillua në “Stade Municipal Saint-Symphorien”, ku Lille, kampionia në fuqi, arriti të shmangte humbjen “in extremis” ndaj Metz, duke barazuar 3-3.

Kampionët e nisën mirë sfidën, duke e zhbllokuar në minutën e 23-të me Botman, por vendësit u kundërpërgjigjën shumë shpejt, duke e mbyllur pjesën e parë në epërsi 2-1, falë golave të Centonze dhe Udol.

Sapo nisi pjesa e dytë, Centonze gjeti golin e dytë personal në këtë ndeshje, atë të rezultatit 3-1. Për t’ia prishur festën Metzit mendoi Kouyate, që mori kartonin e kuq direkt në minutën e 56-të.

Në epërsi numerike, Lille shkurtoi diferencën në 3-2 në minutën e 81-të me Ikone, ndërsa në minutën e 6-të shtesë i mohoi fitoren Metzit falë golit të Burak Yilmaz.