Belgjika nuk i shfrytëzoi rastet, Italia në gjysmëfinale

Nga: Kemajl Goca Më: 2 korrik 2021 Në ora: 21:28
Italia

(E plotësuar) - Belgjika nuk i shfrytëzoi rastet, Italia kualifikohet në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian.

Italia ka shënuar fitore me rezultat 2:1 ndaj Belgjikës, në takimin që u zhvillua në stadiumin “Allianz Arena” në Munih.

Italia pati më shumë posedimin e topit, por jo edhe rastet ideale sikur Belgjika.

Në minutën e 33-të, Nicolo Barella depërton në mesin e tre futbollistëve belg dhe nga afërsia shënon për 0:1.

Një minutë (44’) pa përfunduar pjesa e parë, Lorenzo Insigne nga 18 metra shënon supergol në këndin e epërm të majtë, 0:2.

Belgjika shpërdoroi dy raste, në minutën e 22-të Kevin de Bruyne, dhe Romelu Lukaku në atë të 26-tën.

Lukaku ngushton rezultatin (1:2) nga penalltia në minutën e 45+1, pasi që Doku u pengua në mënyrë palejueshme nga Giovanni Di Lorenzo.

Në minutën e 61-të, Kevin de Bruyne asistoi për bukuri dhe Lukaku nuk shënon në portën e zbrazur,  për fat të keq të tij topi qëllon futbollistin Spinozola, duke shpëtuar Italia.

Fat për Italinë në minutën e 70-të, Lukaku për pak me kokë nuk e godet topin.

Italia kualifikohet dhe do të përballet me Spanjën në kuadër të gjysmëfinales, e cila luhet në stadiumin “Wembley” të Londrës.

Belgjika – Italia 1:2
Stadiumi “Allianz Arena” në Munih.
Gjyqtar: S. Vinçiç (Sllovenia).
Shënues: Lukaku (45+1’-nga penalltia) - Barella (33’), Insigne (44’).
Kartona të verdhë: Tielemans – Verratti, Berardi.
Belgjika: Courtois, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen, Meunier (Chadli 69’ – Praet 74’), Tielemans (Mertens 69’), Witsel, T. Hazard, De Bruyne, Doku dhe R. Lukaku.
Italia: G. Donnarumma, di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (Emerson 79’), Barella, Jorginho, Verratti (Cristante 74’), Chiesa (Toloi 90’), L. Insigne (Beraardi 79’) dhe Immobile (Belotti 74’).
90' Italia afër triumfit.

84' Belgjika në ankth!

82' Belgjika shpreson ende në barazim.

79' Italia afër kualifikimit.

73' Belgjika pati rastet e veta por pa saktësi.

70' Fat për Italinë. Lukaku për pak nuk e godet topin.

Kartona të verdhë: Tielemans – Verratti.
Belgjika: Courtois, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen, Meunier (Chadli 70’), Tielemans (Mertens 69’), Witsel, T. Hazard, De Bruyne, Doku dhe R. Lukaku.

68' Italia ka eprësinë por jo edhe qetësinë.

62' lojë shumë e mirë, Belgjika në presion.

61' De Bruyne asistoi për bukuri dhe Lukaku në portën e zbrazur por për fat të keq të tij topi qëllon futbollistin Spinozola, duke shpëtuar Italia.

60' Lojë me shumë kujdes nga të dy palët.

57' Italia e kërkon edhe golin e tretë.

51' Lojë me ritëm.

48' Belgjika kërkon golin e barazimit.

46' Fillon pjesa e dytë.

Përfundon pjesa e parë, Belgjika – Italia 1:2.

Një minutë pa përfunduar pjesa e parë, Lorenzo Insigne nga 18 metra shënon supergol në këndin e epërm të majtë, 0:2.
Belgjika shpërdoroi dy raste, në minutën e 22-të, De Bruyne dhe Lukaku në atë të 46-tën.

Lukaku ngushton rezultatin (1:2) nga penalltia në minutën e 45+1.

Belgjika: Courtois, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen, Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard, De Bruyne, Doku dhe R. Lukaku.

44' Lorenzo Insigne nga 18 metra shënon supergol në këndin e epërm të majtë, 0:2.

42' Italia ruan epërsinë.

39' Italia po dominon takimin.

33' Belgjika shpërdoroi dy raste, kur nuk shënon edhe pëson.

31' Barella me depërtim fantastik mes tre mbrojtësve dhe me goditje nga afërsia,  shënon për Italinë,  0:1 .

shën30' Lojë e pëlqyeshme.

28' Ndeshje me ritëm, Italia e rrezikshme sikur edhe Belgjika.

26' Donnarumma në formën më të mirë, mbron goditjen e Lukakut.

25' Italia ka iniciativën.

22' Nuk ka ende gola. Belgjika presion. De Bruyne godet fort por Donnaruma nuk befasohet.

Bry13' Bonucci shënon por anulohet pas shikimit të VAR-it, në ofsajd.

9' Italia po ka presion nga Belgjika.

7' Nuk ka gola.

3' Lojlë e mirë.

Superndeshje mes Belgjikës dhe Spanjës.

Dy kombëtare me lojtarët më të mirë ndeshen mes vete.

Belgjika apo Italia, në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian.

Belgjika – Italia
Italia: G. Donnarumma, di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola, Barella, Jorginho, Verratti, Chiesa, L. Insigne dhe Immobile.21. 00: Belgjika – Italia, ndeshje e zjarrtë