“Japanese Grand Prix”, Hamilton në vend të parë, përballet me Vettel - Bota Sot
“Japanese Grand Prix”, Hamilton në vend të parë, përballet me Vettel

Formula 1

E premte, 23 shkurt 2018

“Japanese Grand Prix”, Hamilton në vend të parë, përballet me Vettel

Më: 8 tetor 2017 Në ora: 09:12
Japanese Grand Prix

Lewis Hamilton ka mundur rivalin e tij për titull Sebastian Vettel në kualifikimet në Grand Prix Japonez duke marrë fitoren e 10 në 16 gara për këtë sezon.

Hamilton ishte 0.332 sekonda më i shpejtë se shoku i tij i skuadrës së Mercedes, Valtteri Bottas pas dy xhirove pothuasje perfekte. Vettel i Ferrarit ishte 0.472 sekonda mbrapa tyre, por do të fillojë së bashku me Hamilton në rreshtin e parë pasi Bottas mori një dënim me 5 vende për shkak të ndryshimit të marsheve.

Hamilton dhe Vettel do të përballen vetëm pasi skuadra gjermane e Kimi Raikkonen gjithashtu bie poshtë në rradhitje pas një ndëshkimi

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test