Bota

Merkel hap memorialin pėr viktimat rome tė nazizmit

Bota Sot | 24.10.2012 08:59
Merkel hap memorialin për viktimat rome të nazizmit

Kancelarja gjermane Angela Merkel planifikohet tė hapė tė mėrkurėn zyrtarisht njė memorial pėr rreth gjysmė milioni romė dhe sinti etnikė, tė cilėt u vranė nga regjimi nazist gjatė Luftės sė Dytė Botėrore pėr shkak tė racės sė tyre.

Memoriali, i ndėrtuar me njė grant prej 2.8-milionė eurosh dhėnė nga qeveria gjermane federale, ėshtė ndėrtuar nė afėrsi tė ndėrtesės sė parlamentit nė qendėr tė Berlinit, nė afėrsi tė pėrmendoreve tjera pėr nder tė viktimat hebreje dhe viktimave homoseksuale tė nazistėve.

Merkelit pritet t’i bashkohen nė ceremoni rreth 100 tė mbijetuar tė moshuar romė, qė i kanė mbijetuar shfarosjes nė kampet naziste.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota