Bota

Bashkimi Evropian fiton Ēmimin Nobel tė Paqes

Bota Sot | 12.10.2012 12:03
Bashkimi Evropian fiton Çmimin Nobel të Paqes

Ēmimin Nobel pėr Paqe pėr vitin 2012 e ka fituar Bashkimi Evropian, pėr rolin e tij afatgjatė nė bashkimin e kontinentit.

Komiteti Norvegjez i Paqes tha sot se BE-sė i ėshtė ndarė ky ēmim pėr kontributin qė ka dhėnė pėr gjashtė dekada nė “avansimin e paqes dhe pajtimit, demokracisė dhe tė drejtave tė njeriut nė Evropė”.

Nė arsyetim thuhet se "nė vitet e pasluftės, Komiteti Norvegjez i Nobelit ka shpėrblyer disa persona, tė cilėt ishin nė kėrkim ta pajtimit midis Gjermanisė dhe Francės. Qė nga viti 1945, ky pajtim ėshtė bėrė realitet".

"Vuajtjet e tmerrshme nga Lufta e Dytė Botėrore demonstruan domsdonė e njė Evrope tė re. Pėr njė periudhė mbi 70 vjeēare, Gjermania dhe Franca kishin luftuar tre herė. Sot, lufta midis kėtyre dy vendeve ėshtė e paminagjinueshme".

"Nė vitet 1980, Greqia, Spanja dhe Portugalia iu bashkuan BE-sė. Rrėnia e Murit tė Berlinit e bėri tė mundur gjithashtu anėtarėsimin e disa vendeve tė Evropės Qendrore dhe Lindore, duke hapur kėsisoji njė kapitull tė ri nė historinė evropiane", thuhet nė arsyetimin me shkrim tė Komitetit.

"Pranimi i Kroacisė vitin qė vjen, nisja e bisedimeve pėr anėtarėsim me Malin e Zi dhe kurorėzimi i Serbisė me statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė BE, janė procese qė ndihmojnė pajtimin nė Ballkan".

BE-ja aktualisht ėshtė duke pėrjetuar vėshtirėsi tė rėnda ekonomike dhe trazira tė konsiderueshme sociale.

Komiteti ėshtė pėrqėndruar nė atė qė "e sheh si rezultatin mė tė suksesshėm tė BE-sė: betejėn e suksesshme pėr paqe, pajtim, demokraci dhe tė drejtat njerėzore".

Me kėto arritje, BE-ja ka ndihmuar nė transformimin e Evropės nga njė kontinent lufte nė njė kontinent paqeje, thuhet mes tjerash nė arsyetimin qė Komiteti Norvegjez i Nobelit i ka bėrė ēmimit tė sivjemė tė paqes.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota