Bota

Evropė: Tubime nė mbėshtetje tė romėve

Bota Sot | 07.10.2012 18:23
Evropë: Tubime në mbështetje të romëve

Aktivistė kundėr racizmit, muzikantė romė dhe tė tjerė janė mbledhur nėpėr qytete tė Evropės pėr tė protestuar dhunėn dhe diskriminimin kundėr romėve, si dhe pėr tė promovuar kulturėn e tyre.

Dhjetėra njerėz kanė marrė pjesė nė “Paradėn e romėve” nė Paris. Organizatori Benjamin Abtan ka thėnė se nė qendėr tė Pragės ka pasur njė marshim, ndėrsa nė Bullgari dhe Danimarkė janė organizuar dy konferenca.

“Ne kėrkojmė njė luftė mė tė gjerė nga Evropa kundėr racizmit dhe diskriminimit”, ka thėnė ai.

Ngjarjet vijnė nė mesin e tensioneve nė Francė mbi atė se ēfarė duhet bėrė me kampet e romėve nė mbarė vendin. Ditė mė parė, banorėt e qytetit Marseille kanė djegur njė kamp tė tillė, duke fajėsuar romėt pėr vjedhje.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota