Bota

SHBA: BBG thotė se Irani po i pengon transmetimet e jashtme

Bota Sot | 04.10.2012 10:43
SHBA: BBG thotë se Irani po i pengon transmetimet e jashtme

Transmetimi ndėrkombėtar i Shteteve tė Bashkuara nė Iran, po pengohet pėrsėri.

Bordi i Guvernatorėve tė Transmetimit (BBG) tė Shteteve tė Bashkuara, nėpėrmjet njė kumtese ka thėnė se pengesat mund tė jenė tė ndėrlidhura me demonstratat e djeshme dhe arrestimet masive tė iranianėve, qė protestonin pėr rėnien e vlerės sė monedhės rial tė Iranit.

BBG-ja thotė se ndėrhyrja aktuale filloi tė mėrkurėn, duke ndikuar nė sinjalet e Radios Evropa e Lirė – Radio Farada dhe tė Zėrit tė Amerikės, nė gjuhėn persiane.

Poashtu, ka pasur pengesa edhe nė programet e tjera ndėrkombėtare tė Shteteve tė Bashkuara, tė transmetuara nga satelitėt Eutelsat, pėrfshirė programet pėr Gjeorgji, Armeni dhe Ballkan.

Teherani ėshtė akuzuar vazhdimisht nga transmetuesit amerikanė, BBC-ja dhe Al-Jazeera, pėr pengimin e lajmeve dhe raporteve lidhur me kryengritjet e Pranverės Arabe dhe pėr konfliktin nė Sirinė fqinje.

BBG-ja i mbikėqyrė transmetuesit joushtarak, qė financohen nga Qeveria e Shteteve tė Bashkuara, siē janė Zėri i Amerikės dhe Radio Evropa e Lirė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Bota