Teknologjia

Samsung jep detajet e produkteve tė Windows 8

Bota Sot | 19.10.2012 09:43
Samsung jep detajet e produkteve të Windows 8

Samsung-u pėrgatitet pėr daljen e Windows 8 nė fund tė javės sė ardhshme, duke shfaqur njė sasi tė madhe sistemesh tė ndėrtuara pėr tė marrė avantazh rreth sistemeve tė orientuara drejt prekjes.

Duke mos lėnė asnjė gur pa luajtur, Samsung-u prezantoi disa tableta tė konvertueshme, 2 Ultrabook, njė palė sistemesh AIO (tė gjitha nė njė), dhe njė notebook tradicional, pjesa mė e madhe e tė cilėve suporton ekran me prekje.

Pėr llojet e pavendosura, Samsung ATIV PC 500T dhe Smart PC Pro 700T, tė dyja i japin mundėsi pėrdoruesit tė kaloi ndėrmjet njė notebook-u tė zakonshėm dhe njė tablete PC.

500T karakterizohet nga njė procesor Atom Z2760, 2GB RAM, dhe njė memorie tė brendshme 64GB, ndėrsa 700T ka njė procesor Core i5, 4GB RAM dhe 128GB memorie. Ēmimet e kėtyre dy produkteve janė respektivisht 750$ dhe 1200$.

Duke shkuar tek desktopėt AIO, Samsung ka njė seri tė re, Series 5 (ekran 21.5-inē) dhe Series 7 (ekran 23.6-inē dhe 27-inē). Series 5 starton me 800$ ndėrsa Series 7 prej 1100$ (versioni 23.6-inē) dhe 1700$ (ai 27-inē).

Duke shkuar tek dy Ultrabook-ėt, Series 5 Ultra Touch nis me ēmimin prej 810$, duke patur njė procesor Core i3 dhe 860$ pėr Core i5, dhe Series 9 Premium Ultrabook (1300$), i supozuar si njė nga mė tė hollėt dhe mė tė lehtėt tė prezantuar ndonjėherė.

Mė nė fund, Samsung Series 7 Notebook do tė shitet pėr 1100$ dhe karakterizohet nga njė procesor Intel Core Quad-Core dhe ekran me dritė tė pasme LED. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia