Teknologjia

Mozilla lėshon Firefox 16.0.1 pėr tė arnuar katėr dobėsi

Bota Sot | 12.10.2012 14:22
Mozilla lëshon Firefox 16.0.1 për të arnuar katër dobësi

Mozilla gjatė ditės sė enjte ka lėshuar Firefox 16.0.1 nė mėnyrė qė tė arnonte njė dobėsi tė pranuar publikisht dhe tre probleme tė tjera, ku me siguri u identifikuan pas lėshimit tė Firefox 16.

Mozilla tėrhoqi Firefox 16 nga uebfaqja e saj tė enjten, njė ditė pas lėshimit, sepse njė dobėsi iu mundėsonte uebfaqeve keqdashėse tė lexojnė URL-tė e uebfaqeve tė tjera tė qasura nga pėrdoruesit. Veprime tė tilla normalisht qė duhet tė ndalohen nga mekanizmat e shfletuesit pėr siguri. Kjo ēėshtje ishte pranuar publikisht nga hulumtuesi i sigurisė, Gareth Heyes, tė mėrkurėn.

Heyes publikoi kodin vėrtetues tė konceptit, qė kur tė ngarkohen nga njė uebfaqe do tė mund tė pėrcaktonte emrin e pėrdoruesit qė ėshtė pėrdorur nė qasjen nė Twitter. Mozilla konstatoi qė ky problem i gjetur nga Heyes prek vetėm Firefox 16.0 dhe e adresoi atė nė Firefox 16.0.1.

Firefox 16.0.1 arnon dhe probleme tė tjera tė shfaqura

Sidoqoftė, versioni i ri i Firefoxit arnon gjithashtu njė dobėsi tjetėr tė zbuluar nga njė hulumtues i sigurisė i Mozillas qė mund tė rezultojė nė njė veprim tė ngjashėm.

Nė Firefox 15 dhe nė versionet mė tė vjetra kjo ēėshtja e dytė pėr siguri mund tė ēojė tek ekzekutimet e kodeve keqdashėse. Pėr mė tepėr, Firefox 16.0.1 arnon dy vrima tė memories nė makinėn e shfletuesit qė mund tė rezultojė nė gabime dhe mund tė shfrytėzohen pėr tė ekzekutuar kodin.

Njėra nga vrimat prek vetėm versionin pėr Android tė Firefox-it kur tė pėrdoret brenda softuerit tė posaēėm tė Android-it si CyanogenMod.

Thunderbird 16.0.1 dhe SeaMonkey 2.13.1 ishin lėshuar gjithashtu tė enjten nė mėnyrė qė tė adresojnė dobėsitė e njėjta qė ishin arnuar nė versionin pėr desktop tė Firefox-it. (PC World Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia