Teknologjia

Aplikacionet e shumta, pėrdoruesit nuk e braktisin iPhone

Bota Sot | 09.10.2012 11:04
Aplikacionet e shumta, përdoruesit nuk e braktisin iPhone

Platforma e aplikacioneve pėr iOS ėshtė mjaft e pasur dhe pėrdoruesit nuk mund ta braktisin atė, thotė njė analist nga Tajvani.

Pėrdoruesit do tė lidhen me iOS pėr shkak tė shumėllojshmėrisė me aplikacionet megjithė problemet me lėshimin e iOS 6, tha njė analist tjetėr nga Taipei.

Megjithėse ndodhi njė hyrje e paqėndrueshme e aplikacioneve tė reja si Maps dhe Siri, pėrdoruesit do tė qėndrojnė me iOS sepse ata “tashmė kanė blerė aq shumė aplikacione mobile dhe muzikė nė platformėn iOS qė do tė jetė e vėshtirė pėr ta qė tė kalojnė nė pajisjet e tjera qė pėrdorin sistemet operative Android ose Windows”,- tha Simon Yang, i cili ėshtė analist nė Institutin Hulumtues Topologjik, duke folur pėrChina Post.

Yang ishte duke iu adresuar tregut nė Tajvan, por ky argument lehtėsisht do tė mund tė aplikohej pėr tregjet e tjera si nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ku ka pasur shumė pakėnaqėsi nė lidhje me iOS 6 duke pėrfshirė aplikacionet e hartave dhe lidhshmėrinė Wi-Fi.

Dhe ka dėshmi qė shqetėsimet rreth aplikacionit pėr harta, pėr shembull, janė thjesht duke i udhėhequr pėrdoruesit drejt alternativave pėr harta nė iOS dhe jo tek platforma tė tjera.

Pėr momentin janė mbi 700 000 aplikacione nė dyqanin App Store tė Apple. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia