Teknologjia

Microsoft-i pretendon shkelje tė tė drejtave tė autorit

Bota Sot | 09.10.2012 11:03
Microsoft-i pretendon shkelje të të drejtave të autorit

Ndėrmarrjet rregullisht i kėrkojnė Google qė t’i ndalojė sė paraqituri uebfaqet nė makinėn e vet kėrkuese sepse ato ose janė duke poseduar nė mėnyrė tė jashtėligjshme material tė mbrojtur me tė drejta tė autorit ose tė dėrgojnė tek kėto materiale.

Ende shumė nga kėto sisteme janė automatizuar, duke nėnkuptuar qė ato nuk marrin njė kontroll pėrfundimtar nga sytė e njeriut dhe gabimet ndodhin.

Akti pėr tė Drejtat e Autorit nė Mileniumin Digjital (DMCA) vjen nga Microsoft-i dhe ėshtė mjaft zbavitėse qė kėsaj radhe ėshtė duke u kėrkuar. Ju mund tė shihni tė plotė “Kėrkesėn DMCA tė Microsoftit pėr Google” nė Chilling Effects.

Redmond sė fundi i kėrkoi Mountain View qė tė kufizojė AMC Theatres-in, BBC-nė, Buzzfeedin, CNN-in, Huffington Post-in, TechCrunch-in, RealClearPolitics-in, Rotten Tomatoes-in, SciVerse-in, Washington Postin-in, Wikipedia-n, madje edhe vetė faqen e qeverisė amerikane. Nė dokument, Microsoft-i bėn njė ankesė pėr shkelje tė tė drejtave tė autorit pėr Office 2010 (587 lidhje), Office 2007 (155 lidhje), Windows 8 beta (66 lidhje), Office 2013 (33 lidhje) dhe shumė tė tjera, duke pėrfshirė softuer e po ashtu edhe pėr video lojėra pėr Xbox 360.

Gabimi duket tė jetė nė seksionin pėr Windows 8 beta; tė paktėn 27 nga 66 lidhjet duket tė jenė tė ligjshme dhe tė jenė shėnjestėr vetėm pėr shkak se ato i referohen numrit 45.

Microsoft-i ishte ankuar qė nė korrik tė kėtij viti

Ja lista e lidhjeve qė besohet se ėshtė legjitime: RTP, BBC 1, BBC 2, Optics InfoBase, BBC 3, 570 News, CBS, The Washington Post, Pasadena Sun, CNN, EPA,UPI, Wikipedia 1, Wikipedia 2, Wikipedia 3, TechCrunch, ECLKC , Digital Point,RealClearPolitics, SciVerse, BBC 4, The Huffington Post, Wikipedia 4, AMC Theatres,BuzzFeed, Rotten Tomatoes, Carbonite Addon.

Kjo kėrkesė ishte bėrė mė 27 korrik tė vitit 2012. Derisa nuk ėshtė e qartė pėr sa kohė Google bėn bllokimin e faqeve, ajo qė mund tė themi ėshtė qė shumica e lidhjeve janė sėrish nė dispozicion nė makinėn kėrkuese tė Google.

Sidoqoftė, disa faqe si lidhjet tek AMC Theatres dhe RealClear Politics nuk janė me fat tė tillė. (PCWorld Albanian)comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia