Teknologjia

Sipas disa analistėve, Google respekton ligjin antitrust

Bota Sot | 09.10.2012 11:01
Sipas disa analistëve, Google respekton ligjin antitrust

Praktikat e biznesit tė kėrkimit tė Google, pėr momentin duke qenė nėn shqyrtime nga rregullatorėt pėrreth botės, u mbrojtėn gjatė kėsaj jave nė njė letėr nga gjykatėsi i ish-gjykatės federale pėr ankesat Robert H. Bork dhe J. Gregory Sidak, qė ėshtė kryetar i Criterion Economics.

Nė njė raport prej 29 faqesh (PDF), autorėt thonė qė pohimet nga kundėrshtarėt e Google qė praktikat e saj tė kėrkimit shkelin ligjin pėr antitrust “kundėrshtojnė praktikat e botės reale nė kėrkim”.

Kėto pohime, sipas Bork dhe Sidak, “demonstrojnė pėrpjekjet e garuesve pėr tė konkurruar jo nga investimi nė efikasitet, cilėsi ose inovacion, por duke pėrdorur ligjin antitrust pėr tė ndėshkuar konkurruesin e suksesshėm.”

Bork dhe Sadik: Praktikat e punės sė Google janė konkurruese

Autorėt e mbrojtėn kėrkimin dhe algoritmin e Google duke thėnė qė ato nuk janė tė padrejta nė asnjė mėnyrė; ato janė thjesht pjesė e praktikave mė tė suksesshme konkurruese tė gjigantit tė kėrkimit.

“Ndėshkimi i Google pėr tė qenė sfiduesi mė efikas i kėrkimit do tė dėmtonte konsumatorėt dhe do tė kundėrshtonte qėllimet e njohura tė ligjit tė antitrustit,” shkruan Bork dhe Sidak. Kjo do tė vendoste njė rekrutim nė “sfidėn dinamike” ekzistuese nė tregun e kėrkimit online, thonė ata.

Duke kufizuar sfida tė tilla do tė bėhej dėmtimi i konsumatorėve dhe reklamueseve.

“Intervenimi i antitrustit qė do tė ndalonte ose kufizonte praktikat e Google do tė ndėshkonte dhe kėshtu do tė frenonte inovacionet pėr rritjen e mirėqenies qė e kanė bėrė Google njė sfidues konkurrues,” -deklaruan ata.

“Pėrdorimi i kėtillė i ligjit tė antitrustit do tė dobėsonte sfidėn dinamike, teksa ndėrmarrjet e suksesshme online do tė duhej tė shqetėsoheshin rreth tė qenit tė ndėshkuar pėr tė qenė fitues.” (PC World Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia