Teknologjia

Pritje tė dobėta nga ultrabookėt

Bota Sot | 08.10.2012 21:39
Pritje të dobëta nga ultrabookët

Kompania analitike iSuppli ka publikuar pritjet e korrigjuara pėr liferimin e pritshėm tė ultrabookėve pėr kėtė vit. Nė krahasim me parashikimet e mėparshme, tė rejat janė dukshėm mė tė zvogėluara.

Vlerėsimi origjinal pėrfshinte 22 milionė laptopė tė tillė tė liferuar kėtė vit. Siē pėrcjell ZDnet, tani iSuppli pret pėrgjysmė mė pak laptopė ultrabook tė liferuar, pra vetėm 10.3 milionė. Njė prej arsyeve ėshtė rritja e mėtejme e popullaritetit tė aparateve smartphone dhe tablet qė ndikon negativisht nė tregun e kompjuterėve nė pėrgjithėsi, pra edhe tek ultrabookėt. Prodhuesit e kompjuterėve akoma nuk kanė arritur tė interesojnė sa duhet blerėsit potencialė “tė trentė” pas tabletėve, ndėrsa ēmimet e kėtyre kompjuterėve janė akoma relativisht tė larta, thonė nė iSuppli.

Megjithatė, analistėt pėr vitin e ardhshėm parashikojnė rritje mė eksplozive tė liferimit tė ultrabookėve. Do tė duhej tė liferohen 44 milionė njėsi. Nė krahasim me parashikimet e mėparshme kjo shifėr ėshtė zvogėluar pėr 17 milionė. Ndoshta do tė korrigjohet prapė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia