Teknologjia

Mesatarja e trafikut on line ndikohet nga “Robotėt e Internetit”

Bota Sot | 02.10.2012 12:09
Mesatarja e trafikut on line ndikohet nga “Robotët e Internetit”

“Robotėt e Internetit” ose klikimet e automatizuara nė reklama dhe nė pėrmbajtjet e tjera nė ueb dobėsojnė investimet, dėmtojnė integritetin dhe sjellin humbje parash pėr reklamuesit.

Kėto lloj klikimesh kane patur ndikimin e tyre nė trafikun ndėrkombėtar online, pra qė nėnkupton gjithė gamėn e gjerė tė klikimeve nė botėn e internetit. Kjo lloj dukurie shfaqet nė shifra tė ndryshme nė shtete tė ndryshme.

Sipas vėzhgimeve tė bėra nga disa kompani rezulton se njė pėrqindje e konsiderueshme e klikimeve online nė gjithė botėn pėrbėhet nga “Robotėt e Internetit”. Dhe derisa teknologjia avancon ēdo ditė e mė shumė problemi i bots-ve duket se po pėrkeqėsohet nga dita nė ditė. Pėr shembull, kėtė verė, njė kompani e quajtur Long Island njoftoi se rreth 80% e klikimeve pėr tė cilat kishte paguar nė reklamat e Facebook-ut kishin ardhur nga bots-ėt dhe jo nga njerėzit.

Por, sa e keqe ėshtė epidemia e bot-ve dhe si mund tė mposhtet?

Solve Media, njė kompani e reklamimit online kohėt e fundit ka bėrė disa analiza rreth kėtij problemi, dhe sjell disa rezultate interesante, tė cilat po i prezantojmė nė grafikun e mėposhtėm.

Nė mesin e gjetjeve mė interesante tė kompanisė sė reklamimit online ėshtė se Shtetet e Bashkuara mund tė kenė numrin mė tė madh tė bots-ve, dhe po ashtu ka numrin mė tė ulėt tė trafikut jo-konsumues sesa shtetet e tjera. Sipas Solve, rreth 16 pėrqind e trafikut online nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės bazohet nė bots, mirėpo nė Singapor ky numėr ėshtė shumė mė i madh me rreth 56 pėrqind dhe 43 pėrqind nė Filipine.

Kjo nėnkupton njė humbje shumė tė madhe parash pėr reklamuesit. Sipas disa parallogaritjeve reklamimi online pritet tė arrij shifrėn prej 15.3 miliardė dollarėsh amerikan kėtė vit, prandaj trafiku i bots-ve mund tė pėrkthehet nė njė humbje tė madhe parash nga ana e reklamuesve.

Atėherė, ēfarė mund tė bėjnė reklamuesit online qė t’i mposhtin klikimet e automatizuara? Tė kėrkojnė mundėsi pėr reklamim sipas kostos, partneritet me botuesit tė cilėt luftojnė trafikun bot nė mėnyrė aktive dhe tė zbatojnė vendosjen e teknologjisė sė gjurmimit. Kėto duken si tre ide shumė tė mira si fillim. Pėr mė shumė informacione, shikoni grafikun e mėposhtėm. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia