Teknologjia

Bllokimi i produkteve tė Samsung-ut do tė rishqyrtohet

Bota Sot | 01.10.2012 10:57
Bllokimi i produkteve të Samsung-ut do të rishqyrtohet

Njė gjykatė amerikane ka vendosur qė duhet tė merren parasysh pėrsėri pėrjashtimet e shitjeve tė Galaxy Tab 10.1 tė ndėrmarrjes Samsung.

Vendimi ishte marrė njė muaj pasi prodhuesi i iPhone, Apple, kishte ngritur njė padi kundėr ndėrmarrjes Samsung nė njė betejė gjyqėsore qė pėrfundoi me njė fitore pėr Apple, pas pretendimeve pėr shkelje tė patentave nga Samsung-u.

Sidoqoftė, juria gjeti qė Samsung-u nuk kishte shkelur patentėn qė ishte baza pėr urdhėresėn ndaj tabletit dhe Samsung-u kėrkoi qė tė largohet bllokimi i shitjeve.

Gjykatėsja e Qarkut nė Shtetet e Bashkuara, Lucy Koh, tha qė ajo nuk do tė mund tė reagonte sepse Samsung-u tashmė kishte apeluar.

Nė vendimin e saj, Gjykata Federale e Qarkut nė Uashington qė ėshtė pėr apelimin e ēėshtjeve shprehet qė gjykatėsja Koh tani do tė mund tė merrte parasysh ēėshtjen.

Vendimi vjen njė muaji pasi ndėrmarrja Jug Koreane pritet tė zbulojė gjeneratėn e dytė tė njėrės prej pajisjeve mė tė suksesshme. (PCWorld Albanian)


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Teknologjia