Sporti

Prishtina e fortė pėr kampionin

Bota Sot | 22.10.2012 01:25
Prishtina e fortë për kampionin

Kampioni aktual i basketbollit tė Kosovės, Trepēa pas humbjes nga Peja javėn e kaluar, njė gjė tė tillė e pėrjetoi edhe nė duelin e fundit ndaj Sigal Prishtinės. Kjo fundit e pėrmbylli takimin me nėntė pikė dallim, 69:60.

Kryendeshja e javės sė katėrt nė BKT Superigėn e Kosovės nė basketboll, i ka takuar Sigal Prishtinės, nė takimin qė nė vazhdimėsi ishte nė avantazh pėrball, Trepēės. Prishtinasit e pėrmbyllėn takimin me rezultat 69:60. Ndėrkaq njėjtė si nė pėrballjen nė mes Pejės dhe Bashkimit, edhe nė atė tė nė kryeqytet, minutat e fundit, tek rezultati 63:55, u zhvilluan pa praninė e shikuesve, tė cilėt ndezėn fishekzjarrė para kohe dhe e mjegulluan Palestrėn, me ē’rast tė gjithė u dėbuan jashtė dhe u prish e gjithė atmosfera e takimit. Gjithashtu duhet cekur se pati edhe tė lėnduar nga hedhjet e gjėsendeve tė forta qė vinin kryesisht nga tabori i “Torcidės”, adhuruesve tė Trepēės.
Ēereku i parė foli bardh e kaltėr, duke pėrfunduar 20:11. Periudha e dytė ishte e barabartė (14:14) dhe prishtinasit shkuan nė pushim me avantazh tė njėjtė prej nėntė pikėsh, 34:25. Nė 10 ēerekun e tretė, “xehetarėt” ishin mė tė mirė, duke e mbyllur atė me 19:16, pėr ta ngushtuar rezultatin pas tre ēerekėve nė 50:44. Kampioni aktual nė kėtė periudhė u afrua nė vetėm dy pikė, por nė ēerekun e katėrt mikpritėsit e rikthyen epėrsinė dhe nė fund fituan me 9 pikė avantazh.

BKT-Superliga – Java e katėrt

Rezultatet

Peja – SK Bashkimi 87:67

Kosova – Vėllaznimi 76:95

S. Prishtina – Trepēa 69:60

RTV 21 – Drita (u ndėrpre)

Tabela

1. Peja 8 pikė

2. Sigal Prishtina 7

3. SigKos Bashkimi 7

4. Vėllaznimi 7

5. Trepēa 6

6. Kosova 4

7. Drita 3

8. RTV 21 3


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Sporti