Prishtina e fortė pėr kampionin

Bota Sot | 22.10.2012 01:25
Prishtina e fortë për kampionin

Kampioni aktual i basketbollit tė Kosovės, Trepēa pas humbjes nga Peja javėn e kaluar, njė gjė tė tillė e pėrjetoi edhe nė duelin e fundit ndaj Sigal Prishtinės. Kjo fundit e pėrmbylli takimin me nėntė pikė dallim, 69:60.

Kryendeshja e javės sė katėrt nė BKT Superigėn e Kosovės nė basketboll, i ka takuar Sigal Prishtinės, nė takimin qė nė vazhdimėsi ishte nė avantazh pėrball, Trepēės. Prishtinasit e pėrmbyllėn takimin me rezultat 69:60. Ndėrkaq njėjtė si nė pėrballjen nė mes Pejės dhe Bashkimit, edhe nė atė tė nė kryeqytet, minutat e fundit, tek rezultati 63:55, u zhvilluan pa praninė e shikuesve, tė cilėt ndezėn fishekzjarrė para kohe dhe e mjegulluan Palestrėn, me ē’rast tė gjithė u dėbuan jashtė dhe u prish e gjithė atmosfera e takimit. Gjithashtu duhet cekur se pati edhe tė lėnduar nga hedhjet e gjėsendeve tė forta qė vinin kryesisht nga tabori i “Torcidės”, adhuruesve tė Trepēės.
Ēereku i parė foli bardh e kaltėr, duke pėrfunduar 20:11. Periudha e dytė ishte e barabartė (14:14) dhe prishtinasit shkuan nė pushim me avantazh tė njėjtė prej nėntė pikėsh, 34:25. Nė 10 ēerekun e tretė, “xehetarėt” ishin mė tė mirė, duke e mbyllur atė me 19:16, pėr ta ngushtuar rezultatin pas tre ēerekėve nė 50:44. Kampioni aktual nė kėtė periudhė u afrua nė vetėm dy pikė, por nė ēerekun e katėrt mikpritėsit e rikthyen epėrsinė dhe nė fund fituan me 9 pikė avantazh.