OBRM-PDUKM: Zaev e ka fshirë të kaluarën maqedonase - Bota Sot
OBRM-PDUKM: Zaev e ka fshirë të kaluarën maqedonase

Maqedonia

E martë, 25 shtator 2018

OBRM-PDUKM: Zaev e ka fshirë të kaluarën maqedonase

Më: 16 qershor 2018 Në ora: 14:48
Zoran Zaev

Zoran Zaev vepron me turp me emrin Republika e Maqedonisë dhe pajtohet të ndryshojë identitetin maqedonas, vlerësojnë nga OBRM-PDUKM.

Sipas tyre, Zoran Zaev poshtëronte të gjitha vendet mike që ishin më të rëndësishme dhe panë qëndrimin joprofesional të Greqisë fqinje, kështu që ata vendosën të njohin Republikën e Maqedonisë nën emrin e saj kushtetues.

Ata vlerësojnë se Zoran Zaev nuk e bëri këtë në shenjë të kujtimit të gjeneratave para neve të cilët kanë sakrifikuar për emrin Republika e Maqedonisë. Zoran Zaev nuk e bëri këtë as në emër të gjeneratës së tanishme të cilët kanë lindur në Republikën e Maqedonisë dhe dëshirojnë të jetojnë në Republikën e Maqedonisë.

Zaev i ka pranuar përfërsisht të gjitha pozicionet greke me interes të dyshimtë.

Arritja e marrëveshjes në mes Zaev dhe Tsipras është goditje direkte mbi drejtësinë, vetëvendosjes së popullit maqedonas dhe poshtërimit të tijë historik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test