Maqedonia

Ali Ahmeti: "Jo hasmėri, por pajtim"

Bota Sot | 07.11.2012 19:38
Ali Ahmeti: "Jo hasmëri, por pajtim"

BDI mbetet e pėrkushtuar dhe nuk ndryshon nė qėndrimin e saj pėr ti zgjatur dorėn tė gjithė subjekteve politike shqiptare nė Maqedoni kėshtu ka porositur nga Dortmundi i Gjermanisė kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti njė ditė pasi PDSH-ja nė pozitė deklaroi se nuk do tė pranojė dorėn e zgjatur tė Ahmetit derisa ėshtė nė koalicion me Gruevskin.

“Nė hasmėri nė urrejtje me vėllanė nuk ecet pėrpara. Asnjėherė nuk i kemi bė hyzmet armiqėsisė ndėr-shqiptare sepse boll na kanė pėrēa tė huajt, boll na kanė pėrēa tė tjerėt, tė mos pėrēahemi vetė por duhet duart ti shtrėngojmė sa mė fortė me njėri tjetrin sepse vetėm duar shtrėnguar vetėm kėshtu ecet pėrpara”, tha Ali Ahmeti, kryetar i BDI-sė

Ahmeti para mėrgimtarėve edhe nė Gjermani u shpreh se koha e trimėrisė dhe luftėrave ka kaluar dhe se tani ėshtė koha e diplomacisė dhe koha e materializimit tė idealeve. Kėrēova tani nuk merret me luftė por me vota ka thėnė Ahmeti.

“Komuna e Kėrēovės nuk merret me dhunė por merret me vota . Ne kemi popullatėn shumė jashtė, trupin votues dhe ndihmėn mė tė madhe qė ju mund ti bėni nė radhė tė parė Kėrēovės dhe popullatės ėshtė tė organizoheni pėr votime, sepse tė mirat e komunės pėrsėri ajo popullatė dhe ju, dhe tė gjithė ne do i shijojmė, do jenė nė dobi tonėn”, tha Ali Ahmeti, kryetar i BDI-sė

PDSH opozitare e cila ėshtė deklaruar se do tė mbėshtes kandidatin e BDI-sė nė Kėrēovė thotė se kėtė nuk e bėn nga vullneti i mirė por pėr arsye se siē thonė janė tė detyruar pėr njė gjė tė tillė . Nuk duan ti japin alibi Ahmetit pėr humbjen e Kėrēovės nga politikat e tij tė gabuara. As mėrgimtarėt e as PDSH-ja sipas tyre nuk do tė jetė fajtor pėr njė dėshtim tė shqiptarėve nė Kėrēovė.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia