Maqedonia

Teuta Arifi nuk ka kohė tė komėntojė raportin e KE-sė

Bota Sot | 12.10.2012 09:06
Teuta Arifi nuk ka kohë të komëntojë raportin e KE-së

Zv/kryeministrja pėr ēėshtjet e euro-integrimit Teuta Arifi nuk ka kohė tė komentojė raportin e progresit tė njė dite mė parė nga Brukseli. Nga Zyra e Arifit theksuan se titullarja e kishte axhendėn tė ngjeshur, dhe nuk mund tė ndante kohė pėr tė komentuar raportin, i cili pėr herė tė parė, e shoqėron rekomandimin e kėtij viti edhe me njė kornizė pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė emrit. Para shpalosjes sė raportit, kur Fyle pėrmendi nė Shkup se pa zgjidhjen e emrit nuk do tė ketė anėtarėsim, Teuta Arifi iu shmang komenteve tė tilla, duke parė vetėm arritjet e reformave nė rrugėn drejt integrimit, dhe duke anashkaluar tėrėsisht ēėshtjen e emrit. Jo vetėm kaq, por raporti i sivjetmė rithekson edhe nevojėn pėr njė pajtim mes partnerėve tė koalicionit, marrėdhėniet e tė cilėve reflektohen edhe nė popullatė. Pėr herė tė parė gjithashtu, nė raport shfaqet qartėsisht edhe zgjidhja e statusit tė viktimave tė konfliktit tė 2001-it, qė nė realitet ishte edhe shkaku i krisjes sė thellė tė koalicionit qeveritar.

‘Marrėdhėniet nė Qeveri ishin tė ndikuara nga disa kėndvėshtrime tė ndryshme rreth statusit tė viktimave tė konfliktit tė vitit 2001. Partnerėt e koalicionit duhet tė vazhdojnė dialogun me qėllim qė tė gjejnė njė zgjidhje dhe tė sigurojnė stabilitet. Komisioni parlamentar pėr punė dhe politikė sociale vazhdon tė diskutojė mbi ligjin e propozuar nga Qeveria pėr branitellat, e cili ka pėr qėllim tė ofrojė mbėshtetje pėr viktimat e konfliktit tė vitit 2001. Duhet tė gjendet njė zgjidhje e pėrbashkėt e pranueshme qė do tė afronte pajtimin nė pėrputhje me raportin e Qeverisė mbi implementimin e Marrėveshjes sė Ohrit”

Por, pikėrisht ky nėnvizim nė raport, duket si pa rėndėsi pėr partnerėt qeveritarė. Pr/ligji i branitellave dhe anashkalimi i rehabilitim tė ish UĒK-sė, e largon mė shumė qeverinė nga Marrėveshja e Ohrit. Alarmin pėr kėtė nuk e fshehur as vetė Shtefan Fyle, kur doli publikisht nė Bruksel me vėrejtjet e raportit.

“Pavarėsisht se kush i vėzhgon zhvillimet nė atė shtet, do tė shqetėsohet se 11 vjet pas firmosjes sė Marrėveshjes sė Ohrit ka keqkuptime tė riaktivizuara, jo tensione nė baza etnike. Dhe deri nė njė shkallė, i kuptoj ata analistė qė thonė se integrimet euro-atlantike dhe procesi i integrimeve ėshtė aktualisht korniza qė mbanė tė fuqishme strukturėn ndėretnike tė IRJM-sė”, tha Shtefan Fyle- komisionari evropian pėr zgjerim (10.10.2012)

Pėr raportin e KE-sė nuk ka as qėndrim zyrtar partiak nga BDI-ja. Ndėrsa pėr VMRO-nė, nga ajo qė pėrmendi Gruevski dje, raporti ėshtė i pėlqyeshėm pėr Maqedoninė.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia