Të premten duhet të votohet besim i Qeverisë me nismë të LSDM-së - Bota Sot
Të premten duhet të votohet besim i Qeverisë me nismë të LSDM-së

Maqedonia

E shtunë, 27 gusht 2016

Të premten duhet të votohet besim i Qeverisë me nismë të LSDM-së

Më: 2 tetor 2012 Në ora: 21:25

Grupi i deputetëve të LSDM-së pasdite e shtroi nismën për votimin e besimit të Qeverisë. Sipas nenit 92 të Kushtetutës, votimi për besimin e Qeverisë bëhet pas skadimit të tre ditëve nga shtrimi i çështjes për besim. Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanoski seancën e caktoi për të premten paradite.

Lideri i LSDM-së, Branko Cërvenkovski të shtunën në mitingun në Manastir e paralajmëroi nismën, ndërsa sot në konferencë për shtyp pas takimit me bllokun opozitar e konfirmoi. Shkaqet për shtrimin, sipas tij, janë konfrontimi dymujor midis partnerëve qeveritar VMRO-DPMNE dhe BDI, me çka, siç tha, rrezikohen marrëdhëniet ndëretnike dhe integrimet e vendit.

Për herë të fundit votimi i besimit të Qeverisë ishte më 7 qershor të vitit 2007, kur kryetar i Parlamentit ishte Lubisha Georgievski, ndërsa kryeministër Nikolla Gruevski.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test