Lifestyle

Festivali i balonave nė Albuquerque, 700.000 vizitorė nė New Mexico

Bota Sot | 14.10.2012 20:59
Festivali i balonave në Albuquerque, 700.000 vizitorë në New Mexico

Festivali ndėrkombėtar i balonave nė Albuquerque pritet tė tėrheqė mė shumė se 700.000 vizitorė nė qytetin mė tė madh nė shtetin e New Mexico.

Balonat me ajėr do tė bėjnė gara nė qiell tė hapur e pritet tė marrin pjesė mė shumė se 600 tė tilla nė njė shumėllojshmėri tė formave dhe ngjyrave.

Sipas drejtorit tė ketij festivali, Tom Garrity, pilotėt nga 19 vende tė ndryshme kanė ardhur nė Albuquerque pėr tė marrė pjesė nė garė.

Pilotėt e vlerėsojne qytetin pėr perimetrin e pėrsosur pėr fluturim nė rrugėn ndėrmjet Maleve Sandia dhe lumit Rio Grande.

Festivali gjeneron rreth 2.000 vende pune dhe mbi 117 milion dollarė amerikanė pėr ekonominė lokale.

Mesatarisht ēdo pjesėmarrės shpenzon rreth 194 dollarė amerikanė nė ditė nė ushqim, suvenire dhe veshje gjatė ditėve tė festivalit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle