Lifestyle

”Pushtimi” i Murit tė Madh Kinez

Bota Sot | 06.10.2012 19:26
”Pushtimi” i Murit të Madh Kinez

Pasi Kina festoi pėrvjetorin e 63-tė tė Republikės Popullore nė datėn 1 tetor, me qindra mijėra shtetas janė dyndur nė pushtimin e monumentit simbol kombėtar, Murit tė Madh Kinez.

Qė kur “babai” i kombit, Mao Ze Dun, deklaroi gjatė regjimit tė tij se asnjė kinez nuk mund ta quajė veten njė nėnshtetas tė mirė pa vizituar objektin, ėshtė shndėrruar nė njė traditė qė nė javėn pas festės kombėtare, tė verifikohet njė dyndje njerėzish nė strukturėn e gjatė rreth 8 mijė kilometra.

Disa fotografi tė publikuar nė “Weibo”, rrjetin shoqėror mė tė pėrhapur nė Kinė, treguan tė premten dyndjen e jashtėzakonshme tė kinezėve nė Murin e Madh, ndėrtuar midis disa dekadave nė mesjetė, pėr tė pėrballuar sulmet e hordhive mongole.

Nė mėnyrė ironike, fotografitė janė pagėzuar me emrin e ri, “Dyndja e Madhe e Kinės”.

Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle