Lifestyle

Pegomastax Africanus, dinosauri i zbuluar rishtazi

Bota Sot | 06.10.2012 19:02
Pegomastax Africanus, dinosauri i zbuluar rishtazi

Ishte i gjatė rreth 1 metėr dhe peshonte mė pak se njė mace. Ky ėshtė identikiti i Pegomastax Africanus, llojit tė ri tė dinosaurve tė pėrshkruar nga antropologėt qė mundėn tė bėjnė bashkė mbetjet fosile tė gjetura nė Afrikėn e Jugut nė vitin 1963.

Studimi u krye nė Universitetin e Harvardit nė Shtetet e Bashkuara. Grupi i shkėncėtarėve, pasi bėri bashkė mbetjet fosile tė gjetura shumė vite mė parė, panė rezultatin: forma e njė dinozauri qė nuk e kishin hasur mė parė.

Pas krahasimeve me mbetjet e tjera fosile tė zbuluara deri mė tani, studiuesit u dorėzuan, bėhej fjalė pėr njė lloj tė ri dinosauri qė mendohet se ka jetuar 200 milionė vite mė parė nė Tokė.

Nisur nga konstrukti i nofullės, paleontologėt thonė se lloji i ri i dinosaurit tė zbuluar ishte barngrėnės. Mbi shpinė studiuesit amerikanė mendojnė se dinosauri ka patur gjemba dhe lėkurė tė ashpėr qė e mbronte nga grabitqarėt, qė nuk ėshtė se ishin tė pakėt.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle