Kronikė e Zezė

Droga “Skunk” e Lazaratit mė e shtrenjtė se kokaina

Bota Sot | 21.10.2012 19:19
Droga “Skunk” e Lazaratit më e shtrenjtë se kokaina

Nė Shqipėri ka nisur tė sofistikohet prodhimi i marihuanės dhe kėtė e kanė vėrtetuar oficerėt grekė tė Antidrogės sė Igumenicės, kur kanė gjetur njė sasi tė madhe tė drogės “Skunk”, mes njė ngarkese tė sekuestruar nė kufirin shqiptaro-grek. Droga e rrallė ėshtė kapur nė Giromeri tė Filatit, Igumenicė, nė afėrsi tė Qafė-Botės, nė Sarandė. Burime nga Policia greke bėjnė me dije se nė njė kontroll rutinė nė Giromeri policia kufitare e Filatit ka ndaluar njė automjet tė dyshimtė qė vinte nga kufiri i gjelbėr shqiptaro-grek, me drejtim pėr nė brendėsi tė tokės helene. Shenjės sė policisė pėr tė ndaluar, drejtuesi i ėshtė bindur menjėherė. Brenda automjetit me targa greke, policia ka gjetur ēanta tė zeza sportive tė mbushura me pako me drogė. Menjėherė ėshtė vėnė nė pranga shoferi, njė 29-vjeēar grek (me origjinė ruse). Nga peshimi, droga e kapur rezultoi nė njė sasi prej 166 kg e 930 gramė, e dyshuar fillimisht pėr llojin e thjeshtė tė kanabis sativa. Por, njė kėqyrje e mėtejshme e pakove me drogė ka habitur oficerėt e Policisė. 70 nga 150 pakot, pra rreth gjysma e sasisė, kishin mbishkrime nė gjuhėn angleze, ndėrsa shkruhej mbi to edhe sasia fikse e secilės. Kjo ka bėrė qė tė nisė njė kontroll i hollėsishėm i lėndės brenda tyre. Lėnda narkotike nė 70 pakot e dyshimta rezultoi e llojit “Skunk”, njė prodhim i veēantė i marihuanės.

“Skunk” ėshtė cannabis sativa i prodhuar nė mjedis tė mbyllur (serė ose shtėpi) dhe disa herė mė i fortė se kanabisi normal, pra pėrmban katėr herė mė shumė Tetrahydrocannabinol se normalja. I kontaktuar nė linjė telefonike, shefi i Antidrogės sė Igumenicės, u shpreh: “Nga hetimet e deritanishme tė Policisė, rezulton se droga dyshohet tė ketė ardhur nga fshati Janjar i Sarandės. Pėr momentin, ajo ėshtė pika mė problematike qė kemi, sa i pėrket kufirit. Ēantat me drogė janė transportuar deri nė kufi, ku ka ardhur 29-vjeēari pėr t’i marrė dhe pėr t’i transportuar mė pas nė Athinė. Automjeti nuk ėshtė nė pronėsi tė drejtuesit, por tė njė shqiptari, qė ėshtė shpallur nė kėrkim. Sa i pėrket cilėsisė sė drogės, mund tė them se gjysma e sasisė ėshtė e llojit “Skunk”. Ėshtė njė lloj kanabisi i fortė, qė rritet nė mjedise shtėpie. Dyshojmė se ėshtė prodhuar nė Lazarat, me farė tė ardhur nga Holanda. Ka veēori qė piqet shumė shpejt. Ėshtė hera e parė qė ne sekuestrojmė njė drogė tė kėtij lloji. Ka pasur raste tė ardhura nga Holanda, por nga Shqipėria ėshtė rasti i parė”.

Sipas burimeve policore greke, dyshohet se sasia e “Skunk” nuk ishte destinuar pėr tregun grek, por pėr atė britanik, pasi kjo lloj droge njihet se pėrdoret mė shumė nė Britaninė e Madhe.

“Skunk” ėshtė kthyer nė trend nga rinia britanike vitet e fundit. Studimet e bėra nga specialistė tė drogės kanė zbuluar se “Skunk” pėrmban 18 % Tetrahydrocannabino, krahasuar me 4 % qė pėrmban marihuana. Policia britanike e rendit kėtė lloj droge nė klasin A, ku hyjnė droga si kokaina dhe extasy. Dr Marta Di Forti e Institutit Psikiatrik tė Londrės, nė studimin e saj shprehet se “Skunk” ka gjasa tė shkaktojė 7 herė mė shumė sėmundje psikiatrike, si skizofrenia, se sa hashashi normal. Nė vitin 2007, 1 gram “Skunk” shitej 5 funte, por tashti ēmimi i tij ka shkuar nė njė vlerė mė shtrenjtė se kokaina.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus