Kronikė e Zezė

Rusia e para, Shipėri-Kosova e nėnta mafi nė botė

Bota Sot | 19.10.2012 22:07
Rusia e para, Shipëri-Kosova e nënta mafi në botë

Mafia serbe radhitet si grupi i tetė mė i fuqishėm mafioz nė botė. Kėshtu pohon Interpoli, lista jopopullore e tė cilit pėrpilohet sipas kritereve qė ndėrlidhen me ndikimin qė kanė grupet e caktuara mafioze nė krimin e organizuar, vrasje, tregti me narkotikė e armė, plaēkitje, etj. shkruan portali i gazetė kroate ‘Veēernji List’. Mafia serbe, e cila udhėhiqet nga Klani tashmė i njohur botėrisht i Zemunit, ka depėrtuar nė mesin e dhjetė grupeve mė tė fuqishme kriminale botėrore pėr shkak se operon nė dhjetėra shtete, dhe pėr shkak se nė listat e Interpolit gjenden 350 pjesėtarė tė saj.

Megjithė njė numri mjaft tė madh tė pjesėtarėve tė mafisė nė shtetet ballkanike, kėto shifra duken si lojė fėmijėsh krahasuar me numrin e pjesėtarėve tė mafisė bindshėm mė tė fuqishme nė botė, qė ėshtė ajo ruse. Mafia ruse numėron mbi gjysmė milioni pjesėtarė, dhe kontrollon afro 70 pėr qind tė ekonomisė ruse.

E dyta radhitet mafia italiane, me njė “fitim” vjetor prej 100 miliardė eurosh, ndėrkohė qė nė vendin e tretė tė listės sė Interpolit radhitet narko-karteli kolumbian. Krahas tregtimit me imigrantė ilegalė, edhe tregtia me kokainė del tė jetė njė ‘biznes’ fitimprurės pėr mafinė kineze, e cila supozohet se mban njė tė tretėn e tregut tė kokainės nė botė, duke u radhitur kėshtu e katėrta nė listė.

Paralelisht, falė kontrollit tė prostitucionit, pornografisė dhe lojėrave tė fatit, xhakuzat japoneze, me afro 110 000 pjesėtarė, duket se me “meritė” e mbajnė vendin e pestė nė listėn e Interpolit. Vendi i gjashtė nė listė ėshtė i rezervuar pėr mafinė meksikane, e cila pasohet nga mafia izraelite, qė radhitet e shtata.

Nė vendin e nėntė ndėrkaq radhitet mafia shqiptare, specialitete tė sė cilės janė tregtia me narkotikė, armatim dhe me njerėz. Nėnvizohet se pjesėtarėt e saj e respektojnė kodeksin e tyre, tė vjetėr gjashtė shekuj.

Top-dhjetėshin e grupeve famėkeqe kriminale e pėrmbyll mafia e Xhamajkės, e cila kėtė pozitė e siguroi falė vrasjeve tejet brutale dhe tregtisė me drogė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus