Kronikė e Zezė

Operacioni i koduar “Tavniku” vė nė pranga gjashtė tė dyshuar

Bota Sot | 04.10.2012 15:25
Operacioni i koduar “Tavniku” vë në pranga gjashtë të dyshuar

Drejtoria pėr hetimin e trafikimit me narkotik, njėsia nga Rajoni i Mitrovicės pas njė pune operativo-hetimore, ka bėrė arrestimin e tre personave tė dyshuar nėn dyshimin e bazuar se kanė kryer veprėn penale Blerje, Posedim dhe Shpėrndarje e paautorizuar e Narkotikeve.Operacioni i ndėrmarrė nga hetuesit policor i koduar “Tavniku”, dhe i realizuar mė 09 shator 2012, nė magjistralen Prishtinė- Mitrovicė, ka vėnė nė pranga tre persona tė dyshuar dhe me kėtė rast janė konfiskuar (1 kg e 205 gram) njė kilogram e dyqind e pesė gram substancė narkotike e dyshuar e llojit marihuan.Personat e arrestuar janė:1. A. P. lindur mė 1987 Sh/Kosovar 2. A. B. lindur mė 1983 Sh/ Kosovar 3. L. B. lindur mė 1990 Sh/ Kosovar Hetimet nuk kanė ndaluar me kaq dhe gjatė procesit hetimor mė 26 shtator 2012 janė ndaluar dhe arrestuar edhe dy tė dyshuar tė tjerė pėr tė njėjtėn vepėr penale e ata janė: 1. E. T. lindur mė 1986 Sh/Kosovar 2. G. M. lindur mė 1989 Sh/Kosovar Nė vazhdėn e hetimeve mė datėn 02 tetor 2012, me autorizim tė prokurorit Publik tė Qarkut nė Mitrovicė ėshtė arrestuar i dyshuari I. H. i lindur mė 1961 pjesėtar i Shėrbimit Korrektues tė Kosovės nė Burgun e Dubravės, nėn dyshimin e bazuar se ka kryer veprėn penale “Shpėrndarje dhe shitje e paautorizuar e narkotikėve, Shpėrdorim i detyrės zyrtare, Mbajtje dhe posedim i paautorizuar i armės dhe Marrje e mitos”.Tė njėjtit i ėshtė bastisur shtėpia dhe gjatė kontrollit si prova (dėshmi ) materiale janė gjetur dhe konfiskuar:Dy telefonaNjė orė dore me kamerėNjė pushkė gjuetie e gjithashtu Afėr shtėpisė ėshtė gjetur njė pako e cigareve e mbushur me marihuanė me sasi prej 11.6 gram.Janė gjetur dhe konfiskuar kartela telefonike tė operatorėve Vala dhe Ipko. Gjithsej deri tani lidhur me rastin janė arrestuar gjashtė (6) persona tė dyshuar dhe janė konfiskuar 1 kg. e 216.6 gram marihuanė.Me urdhėr tė Prokurorit tė dyshuarit I. H. i ėshtė shqiptuar masa e ndalimit policor dhe i njėjti ėshtė dėrguar nė Qendėr tė ndalimit, ndėrsa tė dyshuarve tė tjerė ju ėshtė caktuar masa e ndalimit nė kohėn e arrestimit tė tyre.Rasti ėshtė duke u hetuar nga Drejtoria pėr hetimin e trafikimit me narkotik nė bashkėpunim me Prokurorinė.comments powered by Disqus