Kosova

Lunacek: Dorėheqja e Pacollit pėrmirėson imazhin e Kosovės

Bota Sot | 04.10.2012 17:07
Lunacek: Dorëheqja e Pacollit përmirëson imazhin e Kosovës

Raportuesja pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek, duke folur lidhur me rastin e zėvendėskryeministrit Behgjet Pacolli, i cili ėshtė nėn hetime nga prokuroria e EULEX-it, ka thėnė se dorėheqja e tij do tė ishte shembull i mirė dhe do tė pėrmirėsonte imazhin e Kosovės.
“Nėse dikush akuzohet pėr krime tė rėnda, mendoj se dorėheqja do tė ndihmonte shumė, si pėr imazhin e Kosovės po ashtu edhe pėr vet perceptimin qė kanė qytetarėt pėr politikanėt. Politika nuk duhet tė jetė njė biznes i ndyrė, por ndonjėherė ashtu perceptohet nga njerėzit, sepse ndonjėherė ka afera korruptuese nė politikė dhe kjo jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė shumė shtete tė tjera, pėrfshirė edhe Austrinė, vendin tim”, ka thėnė Lunacek.

Ajo ka mbėshtetur presidenten Atifete Jahjaga nė qėndrimin e saj pėr tė mos dhėnė dorėheqje nga posti i tė parės sė vendit.

“Ėshtė e plotėsisht e drejtė qė presidentja Jahjaga tė qėndrojė nė zyrėn e saj dhe kjo pėr dy arsye, njė sepse pjesė tė marrėveshjes mes tre liderėsh nuk janė zbatuar ende, dhe sė dyti, vendimi i Gjykatės Kushtetuese ia mundėson asaj tė qėndrojė nė detyrė”, ka deklaruar Lunacek.

Komentet

Komente (14) | Kthehu

Pas doreheqjes se z Pacolli ju e stimuloni koalicionin PDK -AAK pastaj e leshoni Haradinaj si te pafajshem nga Haga dhe akuzat ndaj Thaqit bien posht dhe formohet Republika Shkinska ne veri ...shife sa te menqur jeni ju Perendimoret , por kesaj here ju ka zatet sharra ne baski .

topuzi @ 05/10/2012 16:33

NOKI @,qka po mendoni ju se kush jeni ju po mendon se te ka dale fjala e juaj,po i verbuar,qe te keqe ka ber PACOLLI,te keqe ka ber vetem se i ka ndihmuar shume shtetit te kosoves dhe popullit te kosoves me shume ndihma,mose keni menduar se PACOLLI DO TE JUA FALE PASURIN E VET DHE pasandej ju te i zhveshni dhembet dhe shume si ju n kosove ja ky decibili qe nuk din asgje,mirpo fale zotit dhe mendjes se shendoshe qe ka PACOLLI NUK BEN KESI LLOJE GABIMESH,NE NJE MENYR SHUM DHE THUJSE SE SHUMICA E SHQIPETARVE JANE BUKEPERMYSES.

ZEUSI I PELLAZGVE,@ @ 05/10/2012 10:55

une kam thene disa here qe pacolli nuk a ka vendin na qeveri sepse ai nuk eshte politikan, qeverine e kosoves e shfrytezone per kete pune.Keta njerez kapitalin e tyre mundohen ta shtojne duke mos zgjedhur rrugen e drejt keti i ka ardhur mundesia qe ta shfryezoj qeverine e kosoves per ta rritur kapitalin e tij.une e kisha keshilue qe te jep doreheqje sa ma shpejte e pastaj gjykata te merret me te.!!!!!!!!!!!

noki @ 05/10/2012 09:22

te lumt goja eh bre deli se tybe ai qe perzien me rus dhe shka ska hajr nga ai njeri e ky hyni si tigri me hjek fatmirin me hy vet.tybe u mundua me sadamin po ate ja rzume o medreq e te bir qe nje motmot veq ne afrike eshte tu nejt me shperngul kosoven ne afrike.

gjyshi @ 04/10/2012 22:19

mos u tmerroni bre se kadale ju hyn tanve ren, po hashimi ju duhet si car njeher me pri e pastaj edhe ktije ja bejn nje grope se tybe kur ja be dikujt prite edhe ti.po qeshtu njeher bukosh e pacoll pastaj ramuhs e limaj e thaq e kpen e pastaj ata me te vegjel dhe shlirohet populli pastaj.

zysha @ 04/10/2012 22:15

dhe per te nuke del e me thane se e damton imazhin e Kosoves, kure dihet se ai eshte Krye-Minister i Kosoves edhe ate me vota te vjedhura, a thua edhe qka duhet te beje ky Kriminele ndaje kti Populli per te Burgose?. Pore jo sepse i tilli si Hashim Krimineli ju Konvenon Europes dhe hajnave te saje, sepse po te ishte Nexhat Daci, sote nuk do ishin kta parazita te Europes nja 60% ne Kosove dhe do kishte rende dhe ligje, e ti zonja Lunaqek tani na ke bere vertete te dyshojme ne juve sepse nuke po deshmoheni ashtu sikure kemi mendue, sepse te jeshe dashamire e Kosoves dhe Popullit te saje, dhe te propozoshe Dorheqjen Behxhet Pacollit, e ne anen tjeter te heshtesh per Kriminelin Hashim Thaqin eshte anti Shqiptare, dhe Anti Kosovare. Pacolli meriton te jete Kryetare i Kosoves. I vetmi ne Ruzullin Toksore ashte qe Rrogen e Presidentit e pate dhene per te varferit, a ka edhe ndonje shembulle ne Bote ju lutem?. Popull zgjohuni nga gjumi, dhe mendoni per veten tueje.

ahmeti-dietikon @ 04/10/2012 21:16

Shum e vertete zonja LLunacek por, jo vetem Z.Pacolli

Prekazi i mėrguar @ 04/10/2012 21:09

Keto gjera qe i thote LUNAQEK nuk janete mira per shtetin e kosoves,sepse nuk esht aspak e vertet se PACOLLI JA DEMTON IMAZHIN SHTETIT TE KOSOVES KETO JANE GJERA TE SHEMTUAA ZONJA LUNAQEK,PACOLLI ESHTE NJE PATRIOT I MADHE QE SHUME I KA NDIHMUAR KOSOVES,e ju o lakej dhe te pafetyr qe shkruani ketu marrina per pacollin,shiqoni ju familjet e juaja ku i keni e si i trajtoni SE PACOLLI KA EDHE FAMILJE DHE E DIN SHUM MIRE SE SI DUHET TA RUAJ FAMILJEN,e ju o lakej mose genjeni se PACOLLI NUK KA FAMILJE,AI KA FAMILJE EDHE SHUME TE NDERSHME DHE E RUAN FAMILJEN SI SYTE E BALLIT.

ZEUSI I PELLAZGVE,@ @ 04/10/2012 20:32

SHUM E VERTET QKA THOT ZONJA LUNACEK,SE MOS ME DITE SKISH ARDHE MENA GJYKUE ,KJO JA DIN PACOVIT KREJT TE ZEZAT SE KA LIDHJE ME ZVICERR,DHE RUSI,PER LARJE PARASH,PRA MOS I BESONI KETIJ PACOVI ,SE KY NE KOSOVE,MA SHUME KA FITU SE HUMB.NJERI SE SKA FAMILJE SKA AS SHPYRT..KY ESHT ARDH NE KOSOVE ME VJEDHE ,E ME VRA NJERZ,KORR...HAJ...KRIM...PRITNI PAK SE KA MEJ MET NE FYT.PACOVIT E TJERVE SE RRINE ME TA,MAJMUNA

delija.CH @ 04/10/2012 19:07

Jo more ju Europjanet kenin deshire qe njerzit e menqur mu largu e me ju lan juve me analfabetat sikur thaqi me sundu Kosoven ma leht.

Londonasi @ 04/10/2012 18:37