Kosova

Ngjarjet nė Kuvend, VV: Zgjedhjet e jashtėzakonshme tė domosdoshme

Bota Sot | 04.10.2012 15:52
Ngjarjet në Kuvend, VV: Zgjedhjet e jashtëzakonshme të domosdoshme

Lėvizja Vetėvendosje ka reaguar pėr mes njė komunikate pėr media lidhur me procesin e privatizimit dhe ngjarjet e fundit qe kane ndodhur ne Kuvendin e Kosovės. Sipas VV-sė pas te gjithė kėtyre qė ndodh dhe kanė ndodhur deti tani,. kjo Qeveri duhet tė shkojė pėr tė shpėtuar Kosova dhe pėr t’u mundėsuar shtetndėrtimi dhe zhvillimi ekonomik.
“Pas diskutimit tė djeshėm pėr procesin e privatizimit nė pėrgjithėsi, me theks tė veēantė nė privatizimin e ndėrmarrjeve publike tė Kosovės, Kuvendi i Republikės sė Kosovės ende nuk e ka thėnė fjalėn e fundit. Diskutimi nė Kuvend pėr ēėshtjen e privatizimit nuk ėshtė pėrmbyllur. Madje, shumica dėrrmuese e deputetėve qė diskutuan dje ishin kundėr kėtij privatizimi abuziv qė po e zbaton Qeveria. Rrjedhimisht Qeveria nuk ka tė drejtė tė ndėrmarrė asnjė hap tutje nė kėtė proces. Ēfarėdo procedimi i qeverisė pėr privatizimin ėshtė jolegjitim, i papranueshėm, dhe do tė pėrballet me kundėrshtim tė ashpėr dhe tė fuqishėm qytetar e tė aktivistėve tė VETĖVENDOSJE!-s”, ka thėnė kjo lėvizje.
“Ne kemi kėrkuar qė mocioni i pėrbashkėt i tre grupeve parlamentare tė votohet dje pas debatit. Ky mocion bėnte thirrje pėr pezullimin e procesit tė privatizimit dhe qė Kuvendi tė jetė instanca e fundit vendimmarrėse pėr privatizimin e pronės publike. Votimin e mocionit nuk e lejoi Kryetari i Kuvendit pėr shkak se ishte nė kundėrshtim me Rregulloren e Kuvendit. Ai tha qė mocioni duhet tė dorėzohet, paraprakisht tė protokollohet dhe t’ju shpėrndahet deputetėve. Ne e respektuam kėtė pėr shkak se e respektojmė Rregulloren. Sot, prapė refuzuam ta shkelim rregulloren siē kėrkohej nga kryetari i Grupit Parlamentar tė PDK-sė, Adem Grabovci”.
Qeveria dhe deputetėt e saj e braktisėn sallėn e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės. Ata e dėshmuan sėrish qė e preferojnė informalitetin dhe anarkinė, se duan tė marrin vendime dhe veprime ekzekutive jashtė Kuvendit tė Republikės dhe kundėr Republikės sė Kosovės. Kjo Qeveri duhet tė shkojė pėr tė shpėtuar Kosova dhe pėr t’u mundėsuar shtetndėrtimi dhe zhvillimi ekonomik. Zgjedhjet e jashtėzakonshme janė tė domosdoshme.comments powered by Disqus
Tjera nga Kosova