Gazetari spanjoll: Messi nuk do të huazohet te Barcelona

Më: 11 tetor 2023 Në ora: 23:03
Lionel Messi

Lionel Messi nuk do t’i bashkohet një ekipi tjetër në formë huazimi kur të përfundojë sezoni i Major League Soccer, thotë Guillem Balague.

Kapiteni i Inter Miami, 36 vjeç, është lidhur me një rikthim në Barcelonë dhe një kalim në Ligën Saudite Pro.

Inter Miami është jashtë konkurrencës në play-off pas humbjes 1-0 të së shtunës ndaj FC Cincinnati dhe sezoni i tyre përfundon më 21 tetor.

Fituesi i Kupës së Botës ka luajtur vetëm 72 minuta në MLS që nga fillimi i shtatorit për shkak të lëndimit.

Pas përfundimit të sezonit të rregullt të MLS, Argjentina do të ketë ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës kundër Uruguait dhe Brazilit më 17 dhe 22 nëntor dhe Messi më pas pritet të marrë një muaj pushim.

“Messi do të ketë rreth një muaj pushim, si futbollistët e tjerë. Kështu që harroni çdo lëvizje në Arabinë Saudite apo të ngjashme,” thotë eksperti spanjoll i futbollit Balague.

Ai më pas do të kthehet për para-sezon në Miami me sezonin e ri të MLS që fillon në shkurt.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë iu bashkua Inter Miamit nga Paris St-Germain në korrik dhe e udhëhoqi klubin drejt trofeut të parë të Kupës së Ligës në gusht, përpara se të humbiste Kupën e US Open.

Edhe pse ai ka shënuar 11 gola në 13 ndeshje për skuadrën, vetëm një prej tyre ka shënuar në pesë paraqitjet e tij në MLS.

Messi është lidhur me një rikthim në Barcelonë që kur u largua te PSG në 2021 pas 21 vitesh në klub.

I pyetur për thashethemet pas humbjes nga FC Cincinnati, menaxheri i Inter Miami, Tata Martino tha: “Kjo është e habitshme. Unë nuk di asgjë për këtë.

Nëse më thoni se ai do të shkojë në Barcelonë me pushime, po, ka të ngjarë, por për pjesën tjetër nuk kam asnjë informacion”.