Rishfaqet Fabregas

Më: 17 shtator 2022 Në ora: 22:43

Fitorja e parë e Como në kampionatin e Serie B 2022/2023 nuk vjen as me ndeshjen e parë të Cesc Fabregas si titullar. Goditja e befasishme e merkatos së verës u vendos në fakt që në minutën e parë pas dy ndeshjeve zëvendësuese kundër Brescias dhe Sudtitol.

Fabregas kishte zhgënjyer kryesisht në ndeshjen ndaj të sapograduarit nga Bolzano, duke shkaktuar penallti, por në ndeshjen në shtëpi kundër SPAL-it ishte vendimtar. I vendosur përkrah Basellit në sheshin 4-4-2 të Como-s, ai drejtoi ekipin lombard deri në daljen e tij nga fusha.

Jo vetëm një lojë e bukur, por edhe asistimi për golin e dytë nga Cutrone, autori i një goditjeje vendimtare për të zhbllokuar Como dhe për ta çuar atë në tre pike në renditje, por jo në pesë. Suksesi u zbeh pak sekonda nga fundi me Esposito kur barazoi: 3-3.

Goli 2-1 në të cilin ish-lojtari i Barcelona bëri pasimin erdhi pak sekonda pas fillimit të pjesës së dytë. Fabregas u ndëshkua më pas për një ndërhyrje në trokarin e Como, dy minuta para se të zëvendësohej dhe të linte shiritin e kapitenit.

Skuadra e tij ende nuk mund të çlirohet pas javësh të vështira. Tani do të varet nga ai që të vazhdojë të sjellë përvojën e tij në aventurën e tij të re të papritur profesionale. Ashtu si Seria A, edhe Seria B do të pushojë javën e ardhshme dhe më pas do të kthehet në fillim të tetorit.

Për Como do të ketë një ndeshje jashtë fushe kundër Cosenza. Dhe mundësia për t’i dhënë tifozëve një sukses pas atij që humbën ndaj SPAL. Me një Fabregas shtesë në motor.