Ekonomia

BE do tė marrė nė dhjetor vendime pėr reformat

Bota Sot | 20.10.2012 16:36
BE do të marrë në dhjetor vendime për reformat

Diskutimet e BE-sė mbi hapat e tjerė pėr integrimin janė tė gjata. Nė mes tė dhjetorit do tė merren vendimet. Mbikqyrja e pėrbashkėt e bankave do tė fillojė nė fund tė 2013.
Nė darkėn me gatime vjeshte kryetarėt e shteteve dhe tė qeverive u pėrpoqėn tė gjenin njė linjė tė pėrbashkėt pėr zhvillimin e mėtejshėm tė bashkimit monetar dhe ekonomik. Pjesėmarrėsit e takimit diskutuan deri natėn pa marrė vendime thelbėsore. Ato do tė merren nė dhjetor nė takimin e nivelit tė lartė tė BE-sė, tha Angela Merkel, nė fillim tė takimit tė Bruskelit. Presidenti francez Francois Hollande mendon ndryshe dhe tha se tani duhet marrė vendim i pėr futjen nė janar tė 2013 tė kontrollit tė pėrbashkėt mbi bankat. Hollande u kthye nė avokat tė shteteve tė vogla jugore qė ndodhen nė krizė. Kėto vende kanė nevojė sa mė parė pėr kontrollin mbi bankat, sepse do tė marrin nga Fondi i shpėtimit tė euros, kapital tė ri pėr bankat e tyre tė shkatėrruara. Por ky kapital do tė jepet vetėm kur bankat tė kenė kontroll tė pėrbashkėt.
Angela Merkel dhe Hollande
Detajet pėr kontrollin mbi bankat janė tė diskutueshme
Gjermania, Finlanda dhe Hollanda, pra vendet veriore tė BE-sė frenojnė kėtė proces. Kancelarja Merkel, pėrsėriti shprehjet e ministrit gjerman tė Financiave Wolfgang Schäuble: "Thellėsia para shpejtėsisė". Nė fakt ekzistojnė njė seri problemes ligjore tė komplikuara me kontrollin mbi bankat. Britania e Madhe dhe Danimarka qė nuk duan ta fusin kurrė monedhėn e pėrbashkėt, kritikojnė faktin qė kontrolli mbi bankat, do tė vendoset tek Banka Qendrore Evropiane. Kjo bankė ėshtė pėrgjegjėse vetėm pėr euron, argumentojnė diplomatėt nga kėto vende. Shėrbimi juridik i Kėshillit tė BE-sė, pra pėrfaqėsisė nga tė gjitha vendet anėtare, ka rezerva ligjore kundėr konstruksionit tė planifikuar tė ngrihet, njofton gazeta "Financial Times". Mbase duhet ndryshuar statuti themelor i Bankės Qendrore Evropiane.
Angela Merkel
Kompromisi ėshtė duke u arritur
Punonjės tė lartė qeveritar nga delegacioni gjerman nuk pranojnė qė kontrolli mbi bankat tė fillojė nga puna qė nė janar tė 2013-ės. Kjo ėshtė vendosur nė takimin e nivelit tė lartė tė qershorit. Franca, Spanja dhe Italia kėmbėngulin qė tė bėhet. Kryeministri luksemburgas, Jean-Claude Juncker tha se nėse nuk arrihet marrėveshje pėr vendimet e marra, atėherė ekziston nevoja e bisedimeve. Shefi iBankės Qendrore Evropiane, Mario Draghi, i cili do tė ngarkohet me kontrollin mbi bankat, pati thėnė javėn e kaluar se kontrolli mbi bankat mund tė ngrihet gjatė vitit 2013, dhe pas njė viti tė futet komplet nė punė. Si kompromis midis qendrimit francez dhe gjerman ėshtė duke u arritur pėr qartėsimin e kuadrit ligjor pėr kontrollin mbi bankat. Vendimi kur duhet tė fillojė tė punojė vėrtet nuk ėshtė arritur ende. Nė vitin 2014 do tė vendosen nėn mbikqyrje e pėrbashkėt 6000 banka tė Bashkimit Evropian, thuhet nga delegacioni francez.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia