Ekonomia

Kreditimi i shtrėnguar, nevojė pėr institucione jo bankare

Bota Sot | 17.10.2012 19:48
Kreditimi i shtrënguar, nevojë për institucione jo bankare

Ekspertėt: Nevojitet kreditim pėr investimet, tė krijohen institucione tė reja

Nė kushtet kur standardet pėr dhėnien e kreditimit janė shtrėnguar, ekspertėt hedhin idenė e krijimit tė institucioneve kredidhėnėse jo bankare, me qėllim qė ky segment I investimit mos tė jetė totalisht i varur nga bankat.
Tė dhėnat e Bankės sė Shqipėrisė, pėr periudhėn korrik-shtator, tregojnė se Bankat kanė shtrėnguar nė tė njėjtėn shkallė kredinė dhėnė bizneseve tė mėdha e tė vogla si dhe pėr individėt.
Pėrforcohet idea nga profesionistėt e ekonomisė, pėr krijimin e institucioneve kredidhėnėse jobankare. Nė kushtet kur nė kėtė sektor asgjė nuk po ndryshon dhe statistikat zyrtare tė Bankės sė Shqipėrisė tregojnė se bankat vijojnė tė shtrėngojnė kreditimin, lind pikėrisht nevoja pėr liberalizmin e tregut.
Sipas Artan Gjergjit, ekspertit te financave, bizneset dhe individėt nuk mund tė jenė domosdoshmėrisht tė lidhur nga bankat pėr tė marrė kredi, pasi sipas tij kėto tė fundit janė kthyer nė institucione monopole, tė tejmbushura me depozitat e individėve.
Po ashtu, nė kushtet tė tilla ekspertėt pėrsėrisin thirrjet pėr pėrmirėsimin e metodave qė ēojnė nė ekzekutimin e koletaralit apo thėnė ndryshe sekuestrimin e pronave tė kredimarrėsve tė kėqij.
Tė dhėnat e BSH pėr periudhėn korrik-shtator tregojnė se Bankat kanė shtrėnguar nė tė njėjtėn shkallė kredinė dhėnė bizneseve tė mėdha e tė vogla si dhe pėr individėt. Njė fakt i tillė ka ēuar nė rėnien e investimeve si nga ana e bizneseve ashtu edhe nga individėt.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia