Ekonomia

Presidenti francez optimist pėr fundin e krizės

Bota Sot | 17.10.2012 19:39
Presidenti francez optimist për fundin e krizës

Presidenti francez, Franēois Hollande deklaroi se fundi i krizės sė borxheve ėshtė shumė afėr. Nė njė intervistė pėr gazetėn Le Monde, por edhe pesė gazeta tjera evropiane, Hollande tha se liderėt e BE-sė kanė vendosur themelet pėr rikuperim, duke u obliguar nė samitin e qershorit se do tė ulin deficitet dhe nivelet e borxheve.

“Sa i pėrket daljes nga kriza e borxheve jemi afėr, shumė afėr”, tha Hollande, duke theksuar se fillimisht kjo ka tė bėjė me zgjidhjen e ēėshtjes sė Greqisė, e cila bėri pėrpjekje tė mėdha dhe tash kėrkon garanci qė do tė mbetet nė eurozonė”.

Hollande po ashtu shtoi se Bashkimi Evropian duhet tė sigurojė qė edhe shtetet e tjera anėtare, qė ndėrmorėn masa tė ashpra tė kursimeve pėr tė reformuar financat e veta, duhet tė shpėrblehen me shkallė mė tė ulėta tė kamatave.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia