Ekonomia

Biznesi i parukerisė i bėn ballė rėnies ekonomike

Bota Sot | 13.10.2012 19:18
Biznesi i parukerisë i bën ballë rënies ekonomike

Qė nga rėnia ekonomike e vitit 2008, mbijetesa ka qenė e vėshtirė pėr shumė biznese nė disa sektorė tė industrisė amerikane. Por njė lloj biznesi i vogėl po lulėzon dhe pritet qė tė gjejė jehohnė nė tė gjithė Amerikėn. Bėhet fjalė pėr njė lloj tė ri tė trajtimit tė flokėve pėr zonjat qė duan tė jenė tė kuruara me kujdes nė pamjen e tyre, duke mos shpenzuar shumė para.
Kjo nuk ėshtė njė floktore tipike. Parukierėt nė sallonin Dry Bar nuk presin dhe nuk lyejnė flokėt e klienteve, qėllimi i tyre ėshtė qė tė bėjnė ēdo kliente tė ngjajė si njė njeri i famshėm pėrmes shampove profesionale dhe tharėseve tė flokėve. Ēmimi pėr kėtė shėrbim ėshtė 35 dollarė.

“Ėshtė njė ēmim i mirė. Unė mund t’i kursej 35 dollarė ēdo javė duke mos shkuar nėpėr restorante por duke ngrėnė nė shtėpi”.

“Na duket sikur nuk thajmė thjesht flokėt e njė klienteje, por sikur shesim lumturi dhe besueshmėri pėr dikė, pėrmes proēesit tė trajtimit tė flokėve”.

Ali Webb ka krijuar sallonin Dry Bar , i pari vetėm pėr tharjen e flokėve nė Los Angelos, pėr tė plotėsuar njė boshllėk qė ajo vėrente nė treg.

“Nė treg ka ose floktore tė nivelit tė lartė ku ju paguani 80, 90 apo 100 dollarė pėr shėrbimin qė dėshironi, ose rrjete dyqanesh me ēmim tė ulėt, por ku nuk dihet se ēfarė shėrbimi gjen”.

Mbarėvajtja e dyqanit ka ecur shumė mirė dhe pėr dy vjet, zonja Webb ka 16 floktore pėr tharjen e flokėve anembanė Shteteve tė Bashkuara. Deri nė fund tė vitit tė ardhshėm, ajo pret qė tė hapen edhe 9 tė tjera. Por salloni Dry Bar nuk ėshtė i vetmi qė ka sukses.

“Dyqanet e mia po hapen ēdo ditė nė zona tė ndryshme, anembanė vendit”.

Gretty Hasson hapi dyqanin pėr tharjen e flokėve dy vjet mė parė.

“Ne kuptuam se kjo ishte njė prirje e kohės qė kishte gjetur vehten nė San Francisko, Kanada e nė Nju Jork, dhe menduam se edhe Beverly Hillsi ishte njė vend i mirė pėr tė hapur njė sallon tė tillė”.

Kėrkesa pėr kėtė lloj shėrbimi ishte kaq e madhe sa qė salloni nisi tė kishte fitime qė muajin e parė qė kishte nisur punė.

“Ne e hapėm floktoren tonė gjatė recesionit dhe kjo na ndihmoi nė njė farė mėnyre. Sepse gratė qė rregullojnė flokėt ēdo javė pėr 70 dollarė, tani mund tė merren me flokėt e tyre dy herė nė javė pėr tė njėjtin ēmim. Dhe gratė qė nuk kishin mundėsi tė rregullonin flokėt e tyre pėr 70 dollarė tani mund t’i rregullojnė pėr 35 dollarė”.

Zonja Hasson thotė se ajo po mendon qė tė hapė dyqanin e dytė tė saj. Shumė sallone pėr tharjen e flokėve ju ofrojnė klienteve tė tyre shėrbime ēlodhėse si shampanjė, apo njė ushqim tė lehtė, e madje disa shfaqin edhe filma nė sfond tė ambjentit tė tyre. Pronarėt e dyqaneve tė tilla thonė se niveli i grave qė vijnė tek ta ėshtė nga gratė qė punojnė e deri te mamatė.

“Jam shkrimtare, aktore, nėnė, nuk hyj tek zonjat qė paguajnė ēdo javė nga 500 dollarė pėr flokėt e tyre. Ndaj mendoj se ėshtė njė ēmim shumė i mirė”.

Gretty Hasson thotė se floktoret pėr stilimin e flokėve pėrmes tharjes sė tyre nuk janė thjesht njė prirje e momentit. Ajo pret qė ato shumė shpejt tė jenė pjesė e ēdo lagjeje apo qyteti.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia