Ekonomia

Vendet kandidate nė pritje tė progres-raportit

Bota Sot | 09.10.2012 17:26
Vendet kandidate në pritje të progres-raportit

Kosova pret nisjen e marrėveshjes sė stabilizim asociimit me BE

Kosova ka bėrė njė pėrparim nė pėrmbushjen e disa kritereve pėr nisjen eventuale tė Marrėveshjes sė Stabilizim-Asiociimit me Bashkimin Evropian, por nė kėtė moment nuk mund tė thuhet se i ka pėrmbushur tė gjitha kriteret e nevojshme pėr tė qenė nė gjendje qė tė marrė obligimet nga njė marrėveshje e tillė. Ne kete progres raport, Komisioni europain Evropian ka analizuar gatishmėrinė e Kosovės qė tė marrė pėrgjegjėsi nga Marrėveshja eventuale e Stabilizim-Asociimit nė disa fusha, sikur edhe mundėsitė ligjore tė Bashkimit Evropian pėr tė arritur njė marrėveshje tė tillė me Kosovėn. Ndonėse formulimi i rekomandimit pėr nisjen eventuale tė negociatave pėr MSA do tė miratohet nė momentin e fundit, pra nė takimin e Kolegjit tė Komisionerėve tė mėrkurėn, “Koha Ditore“ mėson se Komisioni Evropian ka pėr qėllim tė propozojė “nė parim“ disa prioritete qė Kosova duhet t’i pėrmbushė si kushte pėr nisjen e negociatave pėr Marrėveshjen e Stabilizim- Asociimit. Nga Kosova kėrkohet qė “Parlamenti tė forcojė rolin e vet tė mbikėqyrėsit tė ekzekutivit dhe tė sektorit tė sigurisė duke pėrmirėsuar mbikėqyrjen dhe zbatimin e ligjeve dhe tė politikave“.
Komisioneri Europian i Zgjerimit Stefan Fyle pritet tė mbėrrijė tė enjten nė Prishtinė pėr tė sjellė dokumentin e Studimit tė Fizibilitetit, pasi Komisioni Europian tė ketė publikuar raportin e progresit qė kanė bėrė vendet e pėrfshira nė procesin e zgjerimit tė BE-sė.
Komisioni Evropian, tė mėrkurėn do ta publikojė raportin e progresit pėr Maqedoni gjatė vitin 2012. Raporti pėrmban rekomandim tė ri pėr fillimin e negociatave me Maqedoninė dhe vėrejtje deri te Kėshilli i Unionit qė kėtė ta mundėsojė pa anulim te mėtejshem.
Draft-dokumenti ėshtė final dhe nuk pritet tė ndryshohet gjatė aprovimit tė Kolegjit tė komisionarėve tė mėrkurėn, ndėrsa sipas konstatimeve ai ėshtė pozitiv, por pėrmban edhe rekomandime pėr zgjidhjen e kontestit tė emrin, kultivimin e marrėdhėnieve tė mira fqinjėsore, reformimin e gjyqėsorit si dhe pėrforcimin e marrėdhėnieve ndėretnike.
Komisioni propozon edhe se "Momentumi i reformave duhet tė mirėmbahet nė tė gjitha sferat nga kriteret politike, posaēėrisht tė sigurohet zbatimi i tyre". Sipas KE-sė, kjo ėshtė posaēėrisht e e rėndėsishme nė qeverisjen e tė drejtės, duke pėrfshirė lirinė e shprehjes, ku sipas Komisionit duhet tė pėrforcohen pėrpjekjet.
Ndėrsa pėrsa i pėrket Serbisė, siē shkruan dhe gazeta serbe, Vecernje Novosti, Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe po bėjnė trysni tė fuqishme ndaj anėtareve tė tjera tė BE-sė qė nė konkluzionet e raportit tė Komisionit Evropian mbi pėrparimin e Serbisė tė jepet edhe kėrkesa pėr nėnshkrimin e deklaratės mbi marrėdhėniet e mira ndėrfqinjėsore ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės.
Siē bėhet e ditur, pas mbledhjes sė mėngjesit tė sė mėrkurės tė kėtij organi diplomatik evropian do tė dihet qartė nese do te detyrohen Beogradi dhe Prishtina pėr marrėdhėnie tė mira ndėrfqinjėsore si dhe nė ēfarė forme do tė formulohet ky kusht.
Beogradi e ka bėrė tė qartė se nuk mund te nenshkruaje nje deklaratė te marrėdhėnieve tė fqinjėsisė sė mire. Pėrfaqėsuesit e qeverisė serbe nuk duan tė komentojė zyrtarisht raportin e KE-sė dhe tė hamendėsojnė se ēka do tė shkruhet aty, meqė ende nuk e kanė parė. Por, jozyrtarisht thuhet se “beteja” vazhdon.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia