Ekonomia

FMN thotė se ekonomia botėrore mund tė rimėkėmbet vitin e ardhshėm

Bota Sot | 09.10.2012 16:53
FMN thotë se ekonomia botërore mund të rimëkëmbet vitin e ardhshëm

Fondi Monetar Ndėrkombėtar thotė se ekonomia botėrore vazhdon tė jetė e dobėt dhe pritet qė tė rritet ngadalė gjatė vitit tė ardhshėm

Nė raportin mė tė ri, “Pikėpamja e Ekonomisė Botėrore”, FMN-ja parashikon qė ekonomia globale do tė zgjerohet pėr 3.3 % gjatė kėtij viti, shifėr kjo mė e ulėt sesa ajo prej 3.5 % qė ishte parashikuar nė muajin korrik.

Raporti parasheh mundėsinė qė kriza tė zgjasė nėse politikbėrėsit nė Evropė dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nuk ndėrmarrin veprime pėr tu pėrballur me “sėmundjet” e tyre ekonomike.

Raporti parashikon njė rėnie prej 0.4 % tė Bruto Produktit tė Brendshėm nė eurozonė dhe thotė se SHBA-ja ėshtė duke nė njė pozitė tė rrezikshme, pėr shkak tė shkurtimeve tė shpenzimeve dhe rritjes sė taksave.

Sipas raportit tė FMN-sė, tregje si ai i Kinės, Indisė, Rusisė dhe Brazilit gjithashtu do tė pėrjetojnė njė rritje tė ngadaltė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia