Ekonomia

U lėshua Fondi i ri i Shpėtimit i Eurozonės

Bota Sot | 08.10.2012 19:36
U lëshua Fondi i ri i Shpëtimit i Eurozonës

Gjatė njė takimi tė sotėm nė Luksemburg, ku u mblodhėn ministrat e financave tė grupit prej 17 shteteve, u lėshua Fondi i Pėrhershėm pėr Shpėtimin e Eurozonės.

Mekanizmi pėr Stabilitet Evropian do tė ketė kapacitet tė plotė tė kreditimit prej 500 miliardė eurosh deri nė vitin 2014.

Fondi do tė pėrdoret pėr t’iu dhėnė hua ekonomive nė krizė, nė kėmbim tė reformave fiskale dhe strukturore.

Inaugurimi i tij vjen nė mes tė pasigurisė nė rritje pėr tė ardhmen e Greqisė nė Eurozonė.

Gjithashtu ekzistojnė shqetėsime se Mekanizmi pėr Stabilitet Evropian nuk do tė jetė i mjaftueshėm pėr tė shpėtuar zonėn e monedhės sė pėrbashkėt.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia