Ekonomia

(S’)Zbatohet Ligji i punės?!

Bota Sot | 06.10.2012 16:19
(S’)Zbatohet Ligji i punës?!

Tė drejtat e punėtorėve nė Kosovė nuk po respektohen, pavarėsisht faktit se tashmė ekziston Ligji i punės, i cili obligon punėmarrėsit qė t’i mbrojnė punėtorėt, thonė pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile.

Sipas Qendrės pėr Politikė dhe Avokim, shkeljet e tė drejtave tė punėtorėve janė tė ndryshme, por kryesisht kanė tė bėjnė me mungesė tė kontratave dhe orarin e stėrzgjatur tė punės nė sektorin privat.

Shqipe Pantina, drejtoreshė ekzekutive nė kėtė qendėr, thotė se sektori i ndėrtimtarisė dhe hotelerisė nuk e zbaton Ligjin e punės.

“Mė shqetėsuese mbetet siguria nė punė. Profesionet qė i pėrmenda mė herėt, sidomos ai i ndėrtimtarisė, kėrkon me ligj qė punėtorėt tė kenė masa sigurie nė punė - tė pėrdorin mjete tė sigurisė pėr vetėmbrojtje. Nė fakt, pothuajse tė gjithė personat qė i kemi intervistuar, kanė pohuar se ata pjesėrisht ose fare nuk i pėrdorin mjetet e sigurisė, pasi nė shumicėn e rasteve kompanitė nuk i posedojnė fare”, thotė Pantina.

Edhe anėtarė tė Kėshillit Ekonomik Social pohojnė se nuk janė tė kėnaqur me zbatimin e Ligjit tė punės. Ky kėshill pėrbėhet nga punėdhėnėsit, punėmarrėsit dhe nga ekzekutivi.

Ali Dragusha, nga ky kėshill, thotė se edhe nė sektorin publik, ka shkelje tė tė drejtave tė punėtorėve, konkretisht nė moszbatimin e kritereve ligjore, pas shpalljes sė konkursit pėr njė vend pune.

“Shkelje ka nė ēėshtjen e orarit tė punės, pasi ėshtė njė orar i stėrngarkuar; nė ēėshtjen e rangimit tė kompensimit tė pagave tė tyre mujore, por edhe nė ēėshtjen e lėndimeve. Do tė thotė, nuk kemi njė kompensim tė mirėfilltė, qė ai mendon se e meriton, pasi pėrkohėsisht ėshtė i paaftė pėr kryerjen e detyrave, pėr tė cilat ėshtė pėrcaktuar”, pohon Dragusha.
Nė nėn tjetėr, zyrtarė tė Qeverisė thonė se Ligji i punės po zbatohet, por qė ende nevojitet kohė pėr t’i vetėdijesuar punėdhėnėsit dhe punėmarrėsit pėr efektet e kėtij ligji.

Basri Ibrahimi, kryeinspektor i Inspektoratit tė Punės, pranon se ka mosrespektim tė tė drejtave tė punėtorėve, konkretisht nė sektorin e ndėrtimtarisė, por pėrpjekjet qė kjo ēėshtje tė pėrmirėsohet, nuk mungojnė.

Kryeinspektori Ibrahimi tregon se vetėm gjatė kėtij viti kanė pasur mbi 3000 inspektime, janė shqiptuar 100 gjoba - 20 prej tė cilave janė kompani ndėrtimore.

“Gjatė kėtij viti ne kemi pasur mbi 3000 inspektime, nga kėto, nė 1100 raste kemi dhėnė vėrejtje me shkrim, do tė thotė se ėshtė njė procedurė qė nee zbatojmė kur shkojmė nė inspektim dhe kur evidentojmė se ka ndonjė parregullsi, japim njė afat kohor qė ai tė eliminohet. Pėr fat tė mirė prej kėtyre rasteve, vetėm nė 100 raste kemi pasur shqiptim tė gjobave”, bėn tė ditur Ibrahimi.

Gjoba mė e lartė qė ėshtė shqiptuar deri mė tani, sipas Ibrahimit, ka vlerėn 118 mijė euro, ndėrsa ajo mė e ulėta 500 euro.

Por, Ali Dragusha thekson se nuk ėshtė i kėnaqur me inspektimin e Inspektoratit tė Punės.

“Nė kėtė drejtim nuk jemi tė kėnaqur me Inspektoratin e Punės, duke pasur parasysh se kapaciteti i tyre, nuk mund tė pėrballojė situatėn e krijuar nė shumė ndėrmarrje qė tė kenė kontrollin e duhur”, shprehet Dragusha.

Ligji i punės ėshtė miratuar nga Kuvendi i Kosovės nė muajin nėntor tė vitit 2010, ndėrsa zbatimi i tij ka filluar qė nga 1 janari i vitit 2011.comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia