Ekonomia

Zvogėlohet papunėsia nė SHBA

Bota Sot | 06.10.2012 12:48
Zvogëlohet papunësia në SHBA

Shkalla e papunėsisė nė Shtetet e Bashkuara ka rėnė nė 7.8 pėr qind, ēfarė ėshtė niveli mė i ulėt prejse presidenti Barack Obama ka marrė detyrėn, katėr vjet mė parė.

Shifrat e shtatorit, tė publikuara nga Departamenti i Punės, janė lėshuar njė muaj para zgjedhjeve presidenciale nė SHBA.

Shifrat tregojnė rėnie tė papunėsisė nga 8.1 pėr qind, sa ka qenė nė muajin gusht.

Qeveria ka thėnė se firmat private dhe agjencitė qeveritare kanė shtuar rreth 114,000 vende pune nė shtator.

Obama ka vlerėsuar lart rezultatet, duke thėnė se ato tregojnė suksesin e pėrpjekjeve tė tij pėr tė rimėkėmbur ekonominė amerikane.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia