Ekonomia

Plane pėr mbylljen e kompanisė sė Ai Wei Wei

Bota Sot | 02.10.2012 23:38
Plane për mbylljen e kompanisë së Ai Wei Wei

Autoritetet nė Kinė kanė nė plan tė mbyllin kompaninė e themeluar nga artisti i njohur Ai Wei Wei.

Konsulenti ligjor i zotit Ai, Liu Xiaoyan, tha sot pėrmes njė blogu, se autoritetet lokale po ja heqin liēencėn e biznesit kompanisė sė zotit Wei, sepse nuk janė plotėsuar kėrkesat vjetore tė regjistrimit tė kompanisė.

Kompania, e cila merret me marketingun e artit tė Ai Wei Weit, humbi gjyqin nė apelimin e fundit qė ai i bėri gjobės prej 2,4 milionė dollarė pėr evazion fiskal tė vendosur nga zyra e taksave e Pekinit vitin e kaluar.

Piktori Ai Wei Wei, i cili ėshtė aktivist pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut pėrmes Internetit dhe artit tė tij, thotė se akuzat ndaj tij janė tė motivuara politikisht dhe ato synojnė ta detyrojnė atė tė heshtė.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia