Ekonomia

Spanja nuk kėrkon ndihmė financiare

Bota Sot | 02.10.2012 17:45
Spanja nuk kërkon ndihmë financiare

Kryeministri Rajoy pėrgėnjeshtron funksionarėt europianė

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy ka mohuar lajmin pėr njė kėrkesė ndihme nga BE. Nė njė takim me liderėt rajonal tė partisė sė Titj Rajoy ka afirmuar se nuk do tė paraqesė asnjė kėrkesė pėr ndihmė financiare gjatė kėsaj fundjave Eurozonės. Krey i qeverisė spanjolle ka pohuar pėrballė krerėve lokalė se nuk ka ndėrmend t’i drejtohet Fondit Europian tė shpėtimit pėr tė aktivizuar blerjen e bonove sovrane nga BQE, pasi sipas tij kjo do tė thotė njė falimentim i vendit. Ndėrkohė qė njė ditė mė parė funksionarė tė BE kishin deklaruar se Spanja ėshtė e gatshme ta kėrkojė kėtė ndihmė nė fundjavė, por ėshtė Gjermania ajo qė po i bėn presion Madridit se duhet ende tė presė. Ndėrkohė ministria e Punės dhe cėshtjeve sociale ka publikuar raportin mbi punėsimin nė Spanjė pėr muajin shtator. Numri i tė papunėve ka arritur sėrish rekordin ku regjistrohen gati 80 mijė persona tė tjerė tė papunė, apo 1,72% mė shumė se muaji gusht. Numri total i tė papunėve ka arritur nė kuotėn e 4 milionė 700 mijė personave. Sipas tė dhėnave zyrtare papunėsia ka prekur tė gjithė sektorėt, industrinė, bujqėsinė, ndėrtimin dhe shėrbimet. Spanja mban rekordin e papunėsisė nė tė gjithė BE, sipas tė dhėnave tė Eurostat, me njė normė me 25,1% tė popullsisė nė muajin gusht, krahasuar me mesataren prej 11,4% tė Eurozonės dhe 10,5% tė BE.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Ekonomia